Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.
Data publikacji 26.01.2016

Szef MSWiA w TVN24 – „Polityka azylowa państw zachodniej Europy jest czynnikiem przyciągającym imigrantów”

Mariusz Błaszczak
fot. A. Szmigiel-Wisniewska/REPORTER

- Poradzenie sobie z kryzysem migracyjnym jest możliwe pod warunkiem, że państwa zachodniej Europy zmienią swoją politykę azylową – powiedział minister Mariusz Błaszczak podczas dzisiejszej rozmowy w TVN 24. Szef MSWiA był gościem redaktora Bogdana Rymanowskiego w programie „Jeden na jeden”. Minister mówił m.in. o kryzysie migracyjnym oraz ewentualnym przywróceniu kontroli na granicach.

Minister Mariusz Błaszczak przyznał, że polityka azylowa państw zachodniej Europy jest czynnikiem przyciągającym nowych imigrantów. Dodał, że w związku z kryzysem migracyjnym należałoby przyjąć rozwiązania, które są stosowane np. w Australii.

- Trzeba pomagać uchodźcom, tam gdzie są oni uchodźcami, a więc w obozach w Turcji, Libanie czy Jordanii. Tam ta pomoc jest bardziej efektywna ekonomicznie. – podkreślił szef MSWiA.

Minister podczas rozmowy powiedział, że stałe przywrócenie kontroli na granicy polsko-niemieckiej z powodu kryzysu migracyjnego nie jest realne. Dodał, że prawdopodobnie, kontrole na wszystkich polskich granicach zostaną przywrócone jedynie na czas szczytu NATO i Światowych Dni Młodzieży. Jest to działanie standardowe, które stosował również poprzedni rząd m.in. podczas Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej w 2012 r. oraz szczytu klimatycznego. 

Minister odniósł się także, do propozycji Pawła Kukiza w sprawie zorganizowania referendum w sprawie przyjmowania uchodźców.

-Bardzo poważnie podchodzimy do projektów obywatelskich, natomiast uważamy, że z tym problemem możemy sobie poradzić bez referendum. Deklaruję, że Polska nie zrobi niczego, co zagrażałoby bezpieczeństwu Polaków. – powiedział szef MSWiA. 

Mapa serwisu