Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.
Data publikacji 05.02.2016

Wiceminister Jarosław Zieliński o katastrofie smoleńskiej – "trzeba ją dokładnie wyjaśnić"

Na zdjęciu: wiceminister Jarosław Zieliński

- Mija już prawie 6 lat, a my wciąż nie znamy prawdy o przyczynach i okolicznościach katastrofy smoleńskiej. Trzeba ją wyjaśnić. To powinność państwa polskiego wobec najbliższych i rodzin, ale także wobec wszystkich Polaków – powiedział w wywiadzie dla Polsat News wiceminister Jarosław Zieliński.

Szef MSWiA był gościem redaktor Marty Kurzyńskiej w programie „Graffiti” na antenie Polsat News. Wiceminister Jarosław Zieliński odniósł się do wznowienia prac związanych ze zbadaniem przyczyn tragedii smoleńskiej. Wskazał, że wyjaśnienie okoliczności tej katastrofy, to „polska racja stanu”. - Wciąż wiele obszarów tego zdarzenia nie zostało zbadanych – wyjaśniał wiceminister na antenie Polsat News. - Były też opowieści kłamliwe: o brzozie, o odpowiedzialności gen. Błasika czy naciskach Pana Prezydenta – wyliczał.

Minister Jarosław Zieliński zapowiedział, że zespół pracujący nad wyjaśnieniami ponownie zweryfikuje ustalone dotąd tezy, m.in. te zawarte w raporcie zespołu byłego ministra Jerzego Millera. Wiceszef MSWiA wyjaśnił, że inne kraje, których samoloty rozbiły się na terytorium obcego państwa, czynnie brały udział w wyjaśnianiu przyczyn wypadku: zbierały szczątki, szukały powodów zdarzenia i odpowiedzialnych osób. Wskazał, że polskie śledztwo nie przebiegało w ten sam sposób. – Wrak jest w Rosji, czarne skrzynki są w Rosji, a śledztwo jest utrudnione – tłumaczył wiceminister Jarosław Zieliński na antenie Polsat News.

Szef MSWiA podkreślił, że nie ma żadnej z góry ustalonej tezy stawianej w pracach komisji, a „jedynie prawda jest celem”. – Musimy poznać wszystkie okoliczności, sprawdzić, czy wszystko przed wizytą delegacji zostało dopełnione – wyjaśniał minister Jarosław Zieliński.

Zabezpieczenie Światowych Dni Młodzieży

W dalszej części rozmowy wiceszef MSWiA pytany był o zabezpieczenie Światowych Dni Młodzieży, które odbędą się w lipcu w Krakowie. Minister Jarosław Zieliński wskazał, że służby podległe MSWiA z dużym zaangażowaniem przygotowują się do tego wydarzenia. – Powołane zostały do tego specjalne zespoły w MSWiA, działa międzyresortowy zespół w kancelarii Pani Premier – wymieniał minister. Dodał również, że resort pracuje nad ustawą o przeciwdziałaniu zagrożeniom terrorystycznym.

Referendum w sprawie uchodźców

Szef MSWiA odniósł się również do pomysłu zorganizowania w Polsce referendum na temat przyjmowania przez Polskę uchodźców. Wskazał, że nie widzi potrzeby jego przeprowadzenia.

Wiceminister zdementował także doniesienia medialne o zagrożeniach na zachodniej granicy państwa, spowodowane obecnością uchodźców w Niemczech. – Prowadzimy politykę wielkiej troski i ostrożności o bezpieczeństwo. Wszystkie nasze działania zmierzają ku temu, żeby do Polski nie przyjechali ci, którzy mogą stanowić zagrożenie – zapewniał wiceminister Jarosław Zieliński.

Inspekcja Transportu Drogowego

Sekretarz Stanu w MSWiA pytany był również o kwestię Inspekcji Transportu Drogowego. Wyjaśnił, że idea przyłączenia tej formacji do Policji zawarta jest w programie Prawa i Sprawiedliwości. - Będziemy więc realizować to zobowiązanie – powiedział wiceszef MSWiA.

Cała rozmowa dostępna na stronie Polsat News 

Mapa serwisu