Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Data publikacji 16.02.2016

Minister Mariusz Błaszczak: realny nadzór nad policją dopiero po włączeniu Biura Spraw Wewnętrznych do ministerstwa

Mariusz Błaszczak

- W ciągu kilku tygodni przedstawimy projekt podporządkowujący Biuro Spraw Wewnętrznych Ministerstwu Spraw Wewnętrznych i Administracji – powiedział podczas rozmowy w Radiowej Jedynce minister Mariusz Błaszczak. Dzięki zmianom ministerstwo uzyska realny nadzór nad policją.

Szef MSWiA podkreślił, że sytuacja w służbach wymaga naprawy. Zdaniem ministra obecnie przez to, że BSW jest jednostką podległą szefowi policji, jej funkcje kontrolne są ograniczone i  niepełne.

- Minister będzie miał realne narzędzie żeby nadzorować policję po przyporządkowaniu BSW i uzyskaniu dostępu do informacji operacyjnych – powiedział minister Mariusz Błaszczak i przypomniał, że jest to zmiana, którą Prawo i Sprawiedliwość zapisało w 2014 roku w swoim programie.

Na pytanie czy powołanie insp. Zbigniewa Maja na stanowisko Komendanta Głównego Policji było błędem, szef MSWiA wskazał, że z podejmowanych decyzji będą wyciągane wnioski. Podkreślił, że należało przeciąć sytuacje, w której policja zajmowała się sama sobą. Dodał, że insp. Maj wprowadził w policji zmiany, które teraz będą kontynuowane. Zadeklarował również, że ma pełne zaufanie do wiceministra Jarosława Zielińskiego, który nadzoruje tę formację.

- Policja potrzebuje zmian, trzeba postawić na profesjonalnych, energicznych, nie związanych z poprzednią epoką, ale już doświadczonych policjantów– podkreślił minister Mariusz Błaszczak.

Podczas rozmowy szef MSWiA poinformował, że mł. insp. Andrzej Szymczyk może pełnić obowiązki Komendanta Głównego Policji maksymalnie 3 miesiące. Dodał również, że komendanci wojewódzcy, których powołał były szef policji pozostaną na swoich stanowiskach. 

Mapa serwisu