Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Data publikacji 23.02.2016

Minister Mariusz Błaszczak: Techniki operacyjne są niezbędne w działalności policji

Na zdjęciu: minister Mariusz Błaszczak

- Od lipca 2014 roku, czyli od wyroku Trybunału Konstytucyjnego, który uchylał przepisy w sprawie możliwości stosowania technik operacyjnych, rząd koalicji PO-PSL miał dość czasu, żeby tę ustawę zmienić. Nie zrobił tego – powiedział minister Mariusz Błaszczak pytany o ustawę o policji podczas rozmowy w studio Wirtualnej Polski.

Szef MSWiA przypomniał, że nowelizacja tej ustawy ogranicza możliwości stosowania technik operacyjnych przez służby. Nowe przepisy pozwalają na ich stosowanie maksymalnie przez 18 miesięcy. Wcześniej mogło to trwać dłużej.

Minister Mariusz Błaszczak podkreślił, że techniki operacyjne są niezbędne w działalności policji i służb. – Dowodzi tego sprawa Kajetana P. ujętego dzięki temu, że policja posiadała takie możliwości – dodał szef MSWiA.  Zdaniem szefa MSWiA zatrzymanie Kajetana P. to kolejny dowód na sprawność polskiej policji. – W policji jest wielu świetnych, profesjonalnych i oddanych służbie funkcjonariuszy – wskazywał Minister.

Mariusz Błaszczak odniósł się również do sprawy rezygnacji insp. Zbigniewa Maja. – Moim zadaniem jest, żeby policja nie zajmowała się sama sobą, a bezpieczeństwem obywateli. Należało ten spór [wewnątrz policji – przyp. red.] przeciąć, a ja go przeciąłem – powiedział szef MSWiA.

Podczas wywiadu w Wirtualnej Polsce Mariusz Błaszczak pytany był również o sprawę materiałów dotyczących TW „Bolka”. Przyznał, że ujawnienie tych dokumentów „nie było zaskoczeniem”.  Wskazał, iż sam fakt, że materiały w sprawie Lecha Wałęsy były w mieszkaniu Czesława Kiszczaka, każe postawić pytanie, w ilu innych domach takie dokumenty są przechowywane.

Minister podkreślił, że ocena postawy Lecha Wałęsy to zadanie historyków. – Nie ulega wątpliwości, że najważniejsza jest prawda. Nie można budować na kłamstwie, a III RP próbowano właśnie na takich fałszerstwach budować – powiedział szef MSWiA. Wskazał, że bardzo dobrze się stało, że te materiały są do dyspozycji i każdy może mieć do nich dostęp. Zdaniem szefa MSWiA ostatnie 26 lat to czas, który „wymaga dogłębnego zbadania przez historyków”. 

Mapa serwisu