Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.
Data publikacji 26.02.2016

Minister Mariusz Błaszczak: 30 polskich strażników granicznych wzmocni granicę grecko-macedońską

Mariusz Błaszczak

- Polska jest aktywna, jeśli chodzi o zabezpieczenie granic zewnętrznych UE. Reagujemy także w sytuacjach kryzysowych – powiedział podczas rozmowy w TV Republika minister Mariusz Błaszczak. Szef MSWiA mówił m.in. o wczorajszym spotkaniu ministrów spraw wewnętrznych państw Unii Europejskiej, o priorytetach resortu oraz byłym komendancie głównym policji insp. Zbigniewie Maju.

Podczas rozmowy minister Mariusz Błaszczak poinformował, że polscy funkcjonariusze Straży Granicznej wzmocnią granicę grecko-macedońską. To nie pierwszy raz, gdy polscy strażnicy pomagają państwom, które zmagają się z kryzysem migracyjnym. Do tej pory nasi pogranicznicy wspierali także Słowację oraz Węgry. Minister mówił także o przyczynach kryzysu migracyjnego.

- Rozwiązanie tej sprawy nie należy do państw tej części Europy, w której żyjemy, tylko przede wszystkim od państw zachodu Europy - stwierdził szef MSWiA oraz przypomniał, że na jego wniosek państwa Grupy Wyszehradzkiej zwróciły się z apelem do krajów zachodniej Europy, aby zweryfikowały swoją politykę azylową.  

Szef MSWiA mówił również o priorytetach resortu. Podkreślił, że jednym z głównych zadań było uruchomienie konsultacji w sprawie mapy bezpieczeństwa. Mapa pozwoli na odtworzenie zlikwidowanych przez koalicję PO-PSL posterunków policji. Poinformował również o przygotowywanym w ministerstwie programie modernizacji służb mundurowych, na wzór tego, który został wprowadzony przez rząd Premiera Jarosława Kaczyńskiego w 2007 roku.

W dalszej części rozmowy poruszona została kwestia dymisji insp. Zbigniewa Maja. Minister Mariusz Błaszczak przypomniał, że inspektor awansował za czasów rządów PO-PSL. Był m.in. zastępcą szefa CBŚ oraz zastępcą komendanta wojewódzkiego w Gdańsku.

- Kiedy zwróciłem się do ABW (…) w odpowiedzi otrzymałem informację, że w 2014 r. insp. Maj otrzymał dostęp do najbardziej chronionych informacji (…). A później okazało się, że równolegle prowadzono wobec insp. Maja dochodzenia. To pokazuje z jakim chaosem mieliśmy do czynienia wtedy – powiedział szef MSWiA.

Minister dodał, że obecnie sytuacja w policji jest uporządkowana. Przypomniał także ostatnie sukcesy tej formacji m.in. wytropienie i zatrzymanie Kajetana P., zatrzymanie fałszywego konwojenta, ujęcie przemytników narkotyków czy odzyskanie obrazów, które zaginęły podczas II wojny światowej. 

Mapa serwisu