Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.
Data publikacji 01.03.2016

Wiceminister Jakub Skiba o procesie przyjmowania uchodźców: Rząd stosuje bardzo wysokie standardy bezpieczeństwa

Na zdjęciu: minister Jakub Skiba

- Rząd stosuje bardzo wysokie standardy bezpieczeństwa. Mowy nie ma o tym, aby do naszego kraju trafił ktoś, wobec kogo są uzasadnione podejrzenia, czy brak pewności, co do jego tożsamości. Ta sprawa jest absolutnie priorytetowa – powiedział na antenie TVN Biznes i Świat wiceminister Jakub Skiba.

Minister Jakub Skiba w resorcie spraw wewnętrznych i administracji odpowiada za sprawy związane z polityką migracyjną. Podczas rozmowy w TVN Biznes i Świat wiceszef MSWiA podkreślił, że w kwestii przyjmowania uchodźców, decyzje poprzedniego rządu „nie wydają się właściwe, ale są obowiązujące”. – Są prawem europejskim i bez poważnych konsekwencji nie można ich zmienić – wskazywał Jakub Skiba. Dodał, że obecny rząd przystąpi do realizacji zadeklarowanych przez poprzedni rząd kwot. Podkreślił jednak, że Polska sprzeciwia się wprowadzeniu automatycznego mechanizmu relokacji o nieograniczonym zasięgu.

Jakub Skiba zapewnił, że priorytetem resortu jest zapewnienie bezpieczeństwa obywatelom. Wskazywał, że w Grecji i we Włoszech pracują już oficerowie łącznikowi, urzędnicy oddelegowani z Urzędu ds. Cudzoziemców. Mają oni za zadanie zidentyfikowanie tożsamości osób oczekujących na relokację i wskazanie, czy są czy uchodźcami, czy ich migracja spowodowana jest względami ekonomicznymi.

Wiceszef MSWiA ocenił, że wśród fali migrantów, są również osoby, które ruszyły w kierunku Europy w poszukiwaniu lepszego życia. Wskazał, że zatrzymanie tej fali jest możliwe jedynie poprzez rozwiązanie problemu u źródła. - Należy szukać rozwiązań tam na miejscu: wzmagać rozwój gospodarczy i niwelować wszystkie konflikty, które się tam rodzą – wskazywał wiceminister Jakub Skiba. Podkreślał jednak, że uchodźcy powinni być przyjęci i należy zapewnić im opiekę.

Na pytanie o bezpieczeństwo polskich granic, wiceszef MSWiA odpowiedział, że najbardziej zagrożony odcinek w południowo-wschodniej części kraju jest właściwie chroniony. Wskazał, że „jest to inteligentna, nowoczesna granica”. Dodał, że jest właściwie zaopatrzona, oraz że  jest ochraniana przez „zmotywowanych ludzi, którzy znają swoje obowiązki i wiedzą co robić”. Jak powiedział,  jednym z działań, które przysłuży się do jeszcze większej skuteczności ochrony będzie przywrócenie Karpackiego Oddziału Straży Granicznej. Zaznaczył, że decyzja poprzedniego rządu o jego likwidacji była niesłuszna. 

Mapa serwisu