Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.
Data publikacji 03.03.2016

Minister Mariusz Błaszczak: polityka azylowa w krajach Europy Zachodniej musi ulec zmianie

Mariusz Błaszczak

- Żeby rozwiązać problem kryzysu migracyjnego trzeba skupić się na dwóch sprawach. Po pierwsze na zapewnieniu bezpieczeństwa na granicach Unii Europejskiej. Drugi warunek – musi ulec zmianie polityka azylowa w krajach zachodu Europy – powiedział podczas rozmowy w Polsat News minister Mariusz Błaszczak.

Szef MSWiA przypomniał, że tylko w miesiącach zimowych do Grecji napłynęło ponad 120 tys. migrantów. Podkreślił, że mechanizm stałej relokacji uchodzców przyciągnie kolejnych emigrantów. Jako przykład rozsądnej polityki azylowej wskazał Australię, która znacząco ograniczyła napływ uchodzców.

Podczas rozmowy minister Mariusz Błaszczak przypomniał, że na jego wniosek podczas posiedzenia ministrów spraw wewnętrznych Grupy Wyszehradzkiej, w komunikacie po spotkaniu znalazło się stwierdzenie o konieczności zmiany polityki azylowej krajów Zachodniej Europy.

W dalszej części rozmowy minister Mariusz Błaszczak mówił m.in. o terminie powołania nowego komendanta głównego policji.

- Propozycja zostanie przeze mnie przedstawiona Pani Premier przed upływem trzech miesięcy, na które powołany jest pełniący obowiązki szefa policji mł. insp. Andrzej Szymczyk – poinformował szef MSWiA

Minister skomentował także wniosek o wotum nieufności, który złożyła opozycja. Podkreślił, że wniosek jest bezpodstawny, a zarzut o rzekomym chaosie w policji jest nieprawdziwy. Przypomniał także ostatnie sukcesy tej formacji, m.in. zatrzymanie Kajetana P. i fałszywego konwojenta. 

Mapa serwisu