Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.
Data publikacji 04.03.2016

Minister Mariusz Błaszczak: Posterunki będą przywracane w sposób bardzo racjonalny i przemyślany

Minister Mariusz Błaszczak

- Posterunki będą przywracane w sposób bardzo racjonalny i przemyślany, poprzez konsultacje społeczne - powiedział podczas rozmowy w TVP Info minister Mariusz Błaszczak. Szef MSWiA skomentował także decyzję o połączeniu urzędu ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego.

Minister Mariusz Błaszczak był gościem w programie „Polityka przy kawie” w TVP1. Szef  MSWiA w rozmowie z Małgorzatą Serafin pytany był m.in. o ustawę o prokuraturze.

Szef MSWiA wyjaśnił, że dzięki nowym przepisom, prokuratura będzie odpowiadała przed sejmem.

- Przez ostatnie 6 lat prokuratura nie odpowiadała przed nikim. Kiedy dochodziło do kryzysów, wówczas były wywierane naciski polityczne na prokuratora generalnego – zaznaczył minister Mariusz Błaszczak.  Dodał, że minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro „daje gwarancję naprawy” tego, co przez „ostatnie 8 lat zostało zepsute”. - Do mojego biura poselskiego napływało najwięcej korespondencji od ludzi, którzy czuli się pokrzywdzeni. Wymiar sprawiedliwości był chory – powiedział szef MSWiA.

Minister mówił także o likwidacji posterunków policji przez poprzedni rząd. Od 2007 do 2015 zlikwidowano ich ponad połowę. Decyzje o ich zamknięciu nie były poprzedzone żadnymi analizami. Minister wskazał, że „posterunki będą przywracane w sposób bardzo racjonalny i przemyślany poprzez konsultacje społeczne”. Wskazał, że konsultacje już trwają - odbyło się już 6 tys. spotkań w całym kraju.  - Opinie ludzi są najważniejsze. Jeżeli ludzie czują zagrożenie to znaczy, że państwo nie wypełnia swojej roli – powiedział szef MSWiA.

Podczas rozmowy poruszono również kwestię polityki migracyjnej. Minister Mariusz Błaszczak przypomniał, że na jego wniosek podczas posiedzenia ministrów spraw wewnętrznych Grupy Wyszehradzkiej, w komunikacie po spotkaniu, znalazło się stwierdzenie o konieczności zmiany polityki azylowej krajów zachodniej Europy. Dodał, że stały mechanizm relokacji jest błędem i będzie czynnikiem, który „przyciągnie kolejne fale migrantów”.

Szef MSWiA poinformował, że polskie stanowisko ws. kryzysu migracyjnego jest konsekwentne.

- Premier Jarosław Kaczyński w połowie września, podczas wystąpienia w Sejmie, mówił jak należy go rozwiązywać. Trzeba pomagać na miejscu – przypomniał minister Mariusz Błaszczak.

 

Mapa serwisu