Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.
Data publikacji 24.03.2016

Minister Mariusz Błaszczak w Brukseli na nadzwyczajnym posiedzeniu Rady ds. Wymiaru Sprawiedliwości i Spraw Wewnętrznych

Mariusz Błaszczak i Jakub Skiba

W związku z zamachami w Brukseli, prezydencja holenderska na prośbę Belgii zwołała nadzwyczajne posiedzenie Rady ds. Wymiaru Sprawiedliwości i Spraw Wewnętrznych, w którym udział wziął minister Mariusz Błaszczak oraz Sekretarz Stanu w MSWiA Jakub Skiba.

- Wszyscy złożyli wyrazy współczucia i solidarności Belgom. Została przyjęta deklaracja, w której jeszcze raz powtórzone zostało to, że bardzo ważne jest przyjęcie PNR. To zadanie parlamentu – poinformował po spotkaniu minister Mariusz Błaszczak.

PNR to system wymiany danych pasażerów, który ma pomóc w tropieniu podejrzanych o terroryzm.

Ministrowie dyskutowali na temat wypracowania wspólnych działań i środków do walki z terroryzmem.  Przeanalizowano również możliwość dalszego rozwoju mechanizmów współpracy i wymiany informacji między służbami państw członkowskich. Szef MSWiA zadeklarował pełną gotowość do uczestniczenia w procesie wymiany informacji przez służby.

- Polska jest aktywna przy zabezpieczeniu granic zewnętrznych Unii Europejskiej. 89 polskich strażników granicznych pracuje w Grecji. Kiedy takiej pomocy oczekiwali Słoweńcy i Węgrzy, to wówczas polska Straż Graniczna była tam obecna - podkreślił minister Mariusz Błaszczak. 

Mapa serwisu