Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.
Data publikacji 15.04.2016

1050. rocznica Chrztu Polski

1050. rocznica Chrztu Polski / P. Tracz / KPRM

fot. P. Tracz/KPRM

W Poznaniu odbyło się pierwsze w historii wyjazdowe posiedzenie Zgromadzenia Narodowego zorganizowane dla uczczenia jubileuszu 1050-lecia chrztu Polski.

Uroczyste obrady obu Izb parlamentu, otworzył marszałek Sejmu Marek Kuchciński. W posiedzeniu Zgromadzenia Narodowego, obok prezydenta Andrzeja Dudy i parlamentarzystów, uczestniczyli także m.in.: Rada Ministrów z premier Beatą Szydło na czele, członkowie Konferencji Episkopatu Polski pod przewodnictwem arcybiskupa Stanisława Gądeckiego, metropolity poznańskiego oraz przedstawiciele parlamentów europejskich i korpusu dyplomatycznego.

O wielkim znaczeniu chrztu i chrześcijańskiego dziedzictwa dla kształtowania losów Polski i Polaków mówił w swoim orędziu prezydent Andrzej Duda. - Chrzest księcia Mieszka I jest najważniejszym wydarzeniem w całych dziejach państwa i narodu polskiego (...). Decyzja naszego pierwszego, historycznego władcy zdecydowała o całej, późniejszej przyszłości naszego kraju - podkreślił. Prezydent zaznaczył, że w 966 r. Polska narodziła się do nowego, chrześcijańskiego życia. - Narodziła się dla świata, wychodząc z epoki przedhistorycznej i wkraczając na arenę dziejów Europy. Narodziła się dla nas i dla siebie jako wspólnota narodowa i polityczna - powiedział Andrzej Duda.

Po obradach uczestnicy obchodów 1050. rocznicy chrztu Polski i powstania Państwa Polskiego wysłuchali prawykonania przez Filharmonię Poznańską „Oratorium966.pl”, skomponowanego specjalnie na tę uroczystość. Odsłonięto także tablicę upamiętniającą obrady Zgromadzenia Narodowego w Poznaniu.

Dzień wcześniej, minister Mariusz Błaszczak wziął udział w dziękczynnej mszy św. z okazji jubileuszu 1050-lecia chrztu Polski w gnieźnieńskiej katedrze. Mszy św. przewodniczył legat papieski kard. Pietro Parolin.

Czwartkowa msza św. była głównym punktem centralnych uroczystości rocznicowych w Gnieźnie. W katedrze obecny był prezydent Andrzej Duda, premier Beata Szydło, przedstawiciele duchowieństwa, rządu, parlamentarzyści oraz zaproszeni goście.

Chrzest Polski

Według historyków, 14 kwietnia 966 roku, w przypadającą wówczas Wielką Sobotę, książę Mieszko I przyjął chrzest. Decyzja księcia włączyła Polskę w krąg cywilizacyjny Europy Zachodniej. Tysiąc lat później, 14 kwietnia 1966 roku w Gnieźnie odbyły się centralne obchody milenium chrztu Polski pod przewodnictwem prymasa Stefana Wyszyńskiego.

Obchody 1050. Rocznicy Chrztu Polski zostały objęte Honorowym Patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy.

Więcej informacji: http://chrzest966.pl/

 

 

/Źródło: KPRM, Sejm RP/

  • 1050. rocznica Chrztu Polski / P. Tracz / KPRM #1
  • 1050. rocznica Chrztu Polski / P. Tracz / KPRM #2
  • 1050. rocznica Chrztu Polski / P. Tracz / KPRM #4
  • 1050. rocznica Chrztu Polski / fot. Paweł Kula
  • 1050. rocznica Chrztu Polski / fot. Paweł Kula
  • 1050. rocznica Chrztu Polski / fot. Paweł Kula

Mapa serwisu