Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.
Data publikacji 11.05.2016

Minister Mariusz Błaszczak o audycie w MSWiA

Minister Mariusz Błaszczak przedstawił w Sejmie wyniki audytu przeprowadzonego w MSWiA. Raport dotyczy stanu na dzień zakończenia rządów koalicji PO-PSL.

Szef MSWiA przypomniał, że poprzednia koalicja zlikwidowała ponad połowę istniejących posterunków Policji. W latach 2007-2015 zlikwidowano 418 z 817 takich jednostek. Minister podkreślił, że obecnie posterunki będą odtwarzane.

- Rząd Prawa i Sprawiedliwości rozpoczął proces przywracania tych instytucji. Są one niezbędne, aby obywatele mieli poczucie bezpieczeństwa – mówił minister Mariusz Błaszczak.

Likwidacji uległy także oddziały Straży Granicznej – Karpacki i Sudecki. Nowe kierownictwo MSWiA podjęło już decyzję o odtworzeniu Karpackiego Oddziału Straży Granicznej.

Szef MSWiA przypomniał również, że jego poprzedniczka minister Teresa Piotrowska zagłosowała za kwotową relokacją uchodźców. Podkreślił, że taka decyzja jest niezgodna z interesami Polski. Zagłosowanie za tą decyzją zamknęło możliwość jej zaskarżenia oraz spowodowało rozbicie solidarności Grupy Wyszehradzkiej.

- Stawiam tezę, którą za chwilę udowodnię o wykorzystywaniu Policji do antagonizowania grup społecznych niewygodnych dla władzy. Tak było w przypadku rolników, którzy protestowali w obronie polskiej ziemi. Tak było w przypadku kibiców, którzy ośmielili się krytykować Donalda Tuska – mówił w Sejmie szef MSWiA.

Minister podkreślił również, że była koalicja nie przeprowadziła niezbędnych zmian w ustawie o Policji, które były wymagane wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego.

- Groziło to tym, że od 6 lutego tego roku, gdyby nie nowelizacja przygotowana przez Prawo i Sprawidliwość, Policja i służby specjalne nie miałyby narzędzi do tego, by stać na straży bezpieczeństwa obywateli – powiedział minister Mariusz Błaszczak.

Poprzednia władza nie przygotowała również ustawy antyterrorystycznej oraz niezbędnych zmian w ustawie o aktach stanu cywilnego. Oba projekty przygotowane przez obecne kierownictwo MSWiA zostały wczoraj przyjęte przez Radę Ministrów.

Minister mówił także o braku nadzoru nad Biurem Ochrony Rządu.

- Chodzi przede wszystkim o brak odpowiedzialności za niedopełnienie obowiązków 10 kwietnia 2010 r. – podkreślał szef MSWiA. 

Mapa serwisu