Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.
Data publikacji 21.05.2016

Szef MSWiA podczas promocji oficerskiej: Naszym wyzwaniem jest to, aby obywatele czuli się bezpiecznie

Uroczystości w Szczytnie / źródło: www.wspol.edu.pl/

217 policjantów zostało dziś mianowanych na pierwszy stopień oficerski – podkomisarza Policji. W uroczystości, która odbyła się 21 maja w Szczytnie wziął udział minister Mariusz Błaszczak.

Na placu apelowym Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie, w uroczystej oprawie, nominację odebrało 145 funkcjonariuszy, w tym 36 kobiet. Tradycyjnego uderzenia szablą w ramię – po raz pierwszy dokonał nadinsp. dr Jarosław Szymczyk – Komendant Główny Policji.

Minister Mariusz Błaszczak pogratulował oficerom awansu. W swoim przemówieniu podkreślał jak ważną rolę odgrywają funkcjonariusze w społeczeństwie oraz jak ważna jest ich praca na rzecz bezpieczeństwa kraju. Minister nawiązał również do bohaterskich czynów policjantów, którzy ryzykując własne życie i zdrowie nieśli pomoc drugiemu człowiekowi. Szef MSWiA poinformował również o tym, że w MSWiA przygotowywany jest program, który wzmacnia rolę dzielnicowych.

Przemawiając do nowych oficerów policji, Minister Mariusz Błaszczak przypomniał o wysokoch standardach etycznych jakie obowiązują w tej służbie. Jak powiedział szef MSWiA, jego rolą jest wyróżnianie tych funkcjonariuszy, którzy rzeczywiście służą obywatelom i którzy nawet ryzykują własne życie, żeby zapewnić im bezpieczeństwo. “Mogę państwa zapewnić, że będę takich funkcjonariuszy nagradzał, a wszyscy ci, którzy sprzeniewierzą się zasadom będą ponosić surowe konsekwencje złamania prawa i zasad związanych z etyką zawodową policjanta” – powiedział Mariusz Błaszczak. 

Podczas briefingu Minister Mariusz Błaszczak odniósł się także do sytuacji po czwartkowej eksplozji we Wrocławiu. Trwają poszukiwania osoby, która w czwartek zostawiła w autobusie miejskim pakunek. Paczka wybuchła, gdy kierowca wyniósł ją z autobusu. Szef MSWiA zaapelował do wszystkich, którzy mogą pomóc w ujęciu człowieka na opublikowanych przez policję zdjęciach o przez policję o kontakt z funkcjonariuszami. - Zadaniem służb jest doprowadzenie do tego, żeby wyeliminować zagrożenie, służy temu też ustawa antyterrorystyczna. Mamy świadomość, tego, że musimy być przygotowani nawet na najgorszy scenariusz, chociaż, chciałem to podkreślić, służby odpowiedzialne za bezpieczeństwo nie sygnalizują zagrożenia terrorystycznego w Polsce – mówił szef MSWiA. 

- Przesunęliśmy do Wrocławia dodatkowych 400 policjantów z pionu prewencji, którzy są skierowani do służby na ulicach Wrocławia, aby zapewniać bezpieczeństwo mieszkańcom tego miasta. Ale także przesunęliśmy znaczne siły jeśli chodzi o pion kryminalny, są tam ludzie z CBŚP i biura służby kryminalnej, najlepsi fachowcy z całego kraju – powiedział z kolei podczas wspólnego briefingu Komendant Główny Policji Jarosław Szymczyk. Szef policji dodał, że w poszukiwaniach biorą udział także policjanci z Niemiec ze specjalnie wytresowanymi psami.  - Wykorzystujemy ich przy różnych zdarzeniach, ta pomoc wcześniej była skuteczna – dodał Szymczyk. 

W uroczystości udział wzięli także m.in. nadinsp. Jarosław Szymczyk, Komendant Główny Policji, Insp. Piotr Bogdalski, Komendant-Rektor Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie Jarosław Brysiewicz, Zastępca Szefa Biura Bezpieczeństwa Narodowego, Ernest Bejda, Szef Centralnego Biura Antykorupcyjnego oraz Artur Chojecki – Wojewoda Warmińsko-Mazurski.

Przed rozpoczęciem uroczystości, minister Mariusz Błaszczak oddał także cześć policjantom zamordowanym w Kalininie, składając znicz pod pomnikiem upamiętniających ich śmierć.

 • Uroczystości w Szczytnie / źródło: www.wspol.edu.pl/ #1
 • Uroczystości w Szczytnie / źródło: www.wspol.edu.pl/ #2
 • Uroczystości w Szczytnie / źródło: www.wspol.edu.pl/ #3
 • Uroczystości w Szczytnie / źródło: www.wspol.edu.pl/ #4
 • Uroczystości w Szczytnie / źródło: www.wspol.edu.pl/ #5
 • Uroczystości w Szczytnie / źródło: www.wspol.edu.pl/ #6
 • Uroczystości w Szczytnie / źródło: www.wspol.edu.pl/ #7
 • Uroczystości w Szczytnie / źródło: www.wspol.edu.pl/ #8
 • Uroczystości w Szczytnie / źródło: www.wspol.edu.pl/ #9
 • Uroczystości w Szczytnie / źródło: www.wspol.edu.pl/ #11
 • Uroczystości w Szczytnie / źródło: www.wspol.edu.pl/ #12
 • Uroczystości w Szczytnie / źródło: www.wspol.edu.pl/ #13

Mapa serwisu