Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.
Data publikacji 30.06.2016

Minister Mariusz Błaszczak w Radiowej Trójce: pomagamy uchodźcom tam, gdzie są uchodźcami

Minister Mariusz Błaszczak był gościem Beaty Michniewicz w czwartkowym „Salonie politycznym Trójki”. Rozmowa dotyczyła wzmożonych kontroli na lotniskach po zamachu w Stambule, nowego szefa CBŚP oraz pomocy uchodźcom.

Minister poinformował, że w związku z niedawnym zamachem w Stambule oraz zbliżającymi się Światowymi Dniami Młodzieży i Szczytem NATO zostanie zwiększona ilość patroli Policji na lotniskach i w strefie przylotniskowej. Szef MSWiA przypomniał, że niezależnie od tych wydarzeń planuje zwiększyć obecność Policji na ulicach. Służy temu między innymi przywracanie zlikwidowanych posterunków, program „dzielnicowy bliżej nas” i inne inicjatywy MSWiA. Służby ochrony lotnisk cały czas mają też wsparcie Straży Granicznej, które będzie dodatkowo zwiększone na czas Światowych Dni Młodzieży i Szczytu NATO.

W dalszej części rozmowy minister mówił między innymi o planach zabezpieczenia Szczytu NATO. Podkreślił, że fragmenty planów, które miały charakter niejawny zostały zmienione. Większość z przesyłanych przez Komendę Główną Policji treści miała charakter jawny. Niemniej, wobec Szefa Głównego Sztabu Policji wyciągnięto odpowiednie konsekwencje.

Minister Błaszczak poinformował również o nowym pełniącym obowiązki Komendanta Centralnego Biura Śledczego Policji. Po spowodowanej względami zdrowotnymi rezygnacji insp. Renaty Skawińskiej funkcję tą pełni mł. insp. Kamil Bracha.

- To doświadczony oficer, który dowodził we Wrocławiu w sprawie ujęcia człowieka odpowiedzialnego za podłożenie ładunku wybuchowego – stwierdził szef MSWiA.

Na zakończenie programu, redaktor Michniewicz poruszyła temat polityki wobec uchodźców. Minister raz jeszcze powtórzył, że z jego perspektywy najważniejsze jest bezpieczeństwo Polski i Polaków.

- Pomagamy uchodźcom tam, gdzie są uchodźcami. Pomagamy w Turcji, w Libanie , w Jordanii. (…) Pokazujemy, że możemy być solidarni w inny sposób – uszczelniamy granicę zewnętrzną UE – powiedział Mariusz Błaszczak.

Mapa serwisu