Szef MSWiA o zabezpieczeniu Szczytu NATO: służby zdały egzamin
- Szczyt NATO w Warszawie miał przełomowy charakter. To wydarzenie, na które czekaliśmy od pokoleń. Mam satysfakcję, że służby podległe MSWiA sprawdziły się jeśli chodzi o przygotowanie i zabezpieczenie szczytu – powiedział na konferencji podsumowującej szczyt NATO minister Mariusz Błaszczak.
Dziś na Stadionie Narodowym Premier Beata Szydło, a także ministrowie Mariusz Błaszczak, Antoni Macierewicz oraz Witold Waszczykowski podsumowali przebieg szczytu Paktu Północnoatlantyckiego.
Szef MSWiA podziękował funkcjonariuszom straży pożarnej, BOR, Straży Granicznej oraz Policji, a także całemu sztabowi, który pracował w Legionowie.
- Wspólna praca służb spowodowała, że szczyt odbył się bezpiecznie – podkreślił minister.
Szef MSWiA wyraził nadzieję, że doświadczenia zdobyte podczas szczytu NATO w Warszawie zostaną również wykorzystane podczas zabezpieczenia zbliżających się Światowych Dni Młodzieży.
W dniach 8-9 lipca do zabezpieczenia szczytu NATO oddelegowanych zostało ok. 7 tys. policjantów. Funkcjonariusze ochraniali przejazdy gości, a także dbali o bezpieczeństwo i porządek publiczny na terenie Warszawy. W związku ze szczytem NATO oraz Światowymi Dniami Młodzieży przywrócone zostały także tymczasowe kontrole na granicach wewnętrznych Schengen – do obsługi wspomnianych kontroli oddelegowanych zostało około 1500 strażników granicznych.
Funkcjonariusze Biura Ochrony Rządu odpowiedzialni byli za ochronę gości szczytu NATO, wśród których znalazły się głowy państw i szefowie rządów oraz organizacji międzynarodowych, a także ministrowie spraw zagranicznych. W zabezpieczeniu szczytu brało udział także 850 funkcjonariuszy straż pożarnej, w tym w samej stolicy służbę pełniło 400 strażaków.
Łącznie w zabezpieczenie szczytu NATO zaangażowanych zostało około 10 tys. funkcjonariuszy służb podległych MSWiA.
(fot. KPRM)