Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.
Data publikacji 12.07.2016

Szef MSWiA o nowej ustawie dezubekizacyjnej: to wyraz sprawiedliwości społecznej

- To jest naprawienie tego, co przez lata nie zostało naprawione. To jest wyraz sprawiedliwości społecznej – powiedział minister Mariusz Błaszczak podczas prezentacji nowej ustawy obniżającej emerytury i renty byłym funkcjonariuszom SB.

Szef MSWiA przypomniał, że przyjęta przez poprzedni rząd w 2009 roku ustawa dezubekizacyjna nie obniżyła rent byłym funkcjonariuszom służby bezpieczeństwa. Obecny projekt przewiduje również taką obniżkę

- Ponad 32 tys. osób zostanie objętych ustawą, oszczędności w budżecie państwa będą wynosić ponad 11 mln złotych miesięcznie – podkreślił minister Mariusz Błaszczak.

Nowa ustawa przewiduje obniżenie procentowego wymiaru emerytury z 0,7% do 0,5% podstawy wymiaru za każdy rok służby w organach bezpieczeństwa państwa w latach 1944-1990. Dodatkowo nie będzie już możliwości podwyższenia emerytury o 15% podstawy wymiaru za inwalidztwo pozostające w związku ze służbą dla osób pełniących służbę wyłącznie w organach bezpieczeństwa państwa.

Zgodnie z projektem wysokość emerytur dla osób posiadających wyłącznie okresy służby w organach bezpieczeństwa państwa nie będzie mogła być wyższa od kwoty przeciętnej emerytury z ZUS, jest to ok. 2130 zł brutto. Wysokość rent inwalidzkich nie przekroczy 1610 zł brutto, a rent rodzinnych 1850 zł brutto.

Nie ma zgody na to, żeby funkcjonariusze służb aparatu opresji otrzymywali tak wysokie świadczenia za to że dławili wolność i niepodległość naszego kraju – podkreślił minister Mariusz Błaszczak.

Projekt ustawy trafi teraz do uzgodnień międzyresortowych. 

  • Ustawa obniżająca emerytury #1
  • Ustawa obniżająca emerytury #2
  • Ustawa obniżająca emerytury #3
  • Ustawa obniżająca emerytury #4
  • Ustawa obniżająca emerytury #5
  • Ustawa obniżająca emerytury #6

Pliki do pobrania

Mapa serwisu