Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.
Data publikacji 14.07.2016

Szef MSWiA o bezpieczeństwie Światowych Dni Młodzieży i kryzysie migracyjnym

Mariusz Błaszczak

Bezpieczeństwo Światowych Dni Młodzieży oraz kryzys migracyjny były głównymi tematami rozmowy ministra Mariusza Błaszczak w programie „Polityka przy kawie” w TVP 1.

- Służby są przygotowane do tego, aby zapewnić bezpieczeństwo. Organizacja szczytu NATO była perfekcyjna. Korzystamy z tych doświadczeń, które zostały nabyte podczas organizacji szczytu – stwierdził szef MSWiA podczas rozmowy.

Minister podkreślił, że służby mają odpowiednie narzędzia do zapewnienia bezpieczeństwa. Przypomniał, że została m.in. zmieniona ustawa o policji dzięki, której udało się zatrzymać Kajetana P. na Malcie oraz mężczyznę, który podłożył ładunek we Wrocławiu.

Szef MSWiA odniósł się także do propozycji Komisji Europejskiej w sprawie wspólnego prawa azylowego. Podkreślił, że Polska nie poprze tego pomysłu i zostały już poczynione starania, aby zbudować koalicję państw sprzeciwiających się tej propozycji.

-To najbardziej poważny kryzys jaki dotknął Unię Europejską (…) mówienie o relokacji tylko przyciąga kolejne fale uchodźców – podkreślił minister Mariusz Błaszczak oraz dodał, że pomoc dla uchodźców powinna odbywać się w miejscach, których są uchodźcami czyli m.in. w Libanie czy Turcji. Szef MSWiA przypomniał, że polscy funkcjonariusze są również zaangażowani w uszczelnianie granic zewnętrznych UE.

Podczas rozmowy poruszono również temat zaprezentowanej niedawno ustawy obniżającej emerytury i renty byłym funkcjonariuszom SB.

- Ci ludzie wciąż otrzymują bardzo wysokie emerytury, najwyższe w przedziale 18-21 tysięcy zł, renty najwyższe w przedziale 12-15 tysięcy zł. Projekt, który zaprezentowałem powoduje, że zostaną one obniżone do wysokości przeciętnych rent i emerytur – podkreślił minister Mariusz Błaszczak. 

Mapa serwisu