Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.
Data publikacji 30.07.2016

Minister Mariusz Błaszczak: W Krakowie jest bezpiecznie


- Służby nie odnotowały żadnych zdarzeń, które miałyby poważny wpływ na bezpieczeństwo pielgrzymów – powiedział Mariusz Błaszczak, minister spraw wewnętrznych i administracji na konferencji prasowej, na której podsumował dotychczasowe działania związane z zabezpieczaniem Światowych Dni Młodzieży. 

Szef MSWiA wyjaśnił, że w Krakowie liczba zdarzeń które odnotowuje policja spadła prawie dziesięciokrotnie w porównaniu z okr esem poprzedzającym Światowe Dni Młodzieży. Minister podkreślił, że służby czekają jeszcze działania związane z zabezpieczeniem uroczystości na Polach Miłosierdzia w Brzegach. To podczas tego wydarzenia organizatorzy spodziewają się największej liczby pielgrzymów. Mariusz Błaszczak przypomniał, że nad bezpieczeństwem uczestników ŚDM czuwa ponad 38 tysięcy funkcjonariuszy służb podległych MSWiA.

- Chciałbym serdecznie podziękować mieszkańcom Krakowa, a także pielgrzymom za wszystkie zgłoszenia dotyczące jakichkolwiek wątpliwości związanych z bezpieczeństwem – powiedział Mariusz Błaszczak. Wyjaśnił, że każde z nich traktowane jest bardzo poważnie i weryfikowane. 

Nadinsp. Jarosław Szymczyk, komendant główny policji w czasie konferencji prasowej poinformował, że na terenie Krakowa w trakcie ŚDM nie doszło do żadnych poważnych przestępstw kryminalnych. Wczoraj policjanci zatrzymali młodego mężczyznę z Małopolski, który stworzył fikcyjny portal internetowy i umieścił w nim informacje, że w Krakowie miało dojść do zamachu terrorystycznego.

Funkcjonariusze policji, którzy pełnią służbę w Krakowie koncentrują się głównie na wspieraniu i pomocy pielgrzymom, którzy przemieszczają się na uroczystości organizowane na terenie miasta. Policjanci podkreślają, że uczestnicy Światowych Dni Młodzieży są bardzo zdyscyplinowani i słuchają poleceń wydawanych przez funkcjonariuszy. 

O bezpieczeństwo pielgrzymów dba też blisko 3 tysiące strażaków Państwowej Straży Pożarnej. Nadbrygadier Leszek Suski, komendant główny PSP poinformował, że od początku zabezpieczenia funkcjonariusze udzielili pomocy medycznej około 300 osobom. Dzisiaj w Brzegach, gdzie znajduje się komponent medyczny strażacy uratowali życie młodej kobiecie z Puerto Rico, która przestała oddychać.

W związku ze Światowymi Dniami Młodzieży tymczasowo została przywrócona kontrola graniczna. Ppłk Marek Łapiński, komendant główny straży granicznej poinformował, że funkcjonariusze od 4 lipca skontrolowali 420 tysięcy osób. W tym czasie zatrzymano 226 osób z 38 krajów.    

W działania związane z zabezpieczeniem Światowych Dni Młodzieży zaangażowane jest także Biuro Ochrony Rządu. Funkcjonariusze dbają o bezpieczeństwo Papieża Franciszka i innych osób, które uczestniczą w ŚDM. 

 

  • Konferencja w sprawie bezpieczeństwa Światowych Dni Młodzieży #2
  • Konferencja w sprawie bezpieczeństwa Światowych Dni Młodzieży #6
  • Konferencja w sprawie bezpieczeństwa Światowych Dni Młodzieży #1
  • Konferencja w sprawie bezpieczeństwa Światowych Dni Młodzieży #3
  • Konferencja w sprawie bezpieczeństwa Światowych Dni Młodzieży #4
  • Konferencja w sprawie bezpieczeństwa Światowych Dni Młodzieży #5
  • Konferencja w sprawie bezpieczeństwa Światowych Dni Młodzieży #7
  • Konferencja w sprawie bezpieczeństwa Światowych Dni Młodzieży #8

Mapa serwisu