Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Data publikacji 12.08.2016 Array

Wiceminister Jarosław Zieliński: Policja rozbiła międzynarodową grupę przestępczą

Wiceminister Jarosław Zieliński

- Jest to potężne uderzenie w międzynarodową przestępczość narkotykową – powiedział wiceminister Jarosław Zieliński na konferencji prasowej podczas, której poinformował, że funkcjonariusze Centralnego Biura Śledczego Policji współpracując z hiszpańską policją rozbili międzynarodową grupę przestępczą zajmującą się przemytem i handlem środkami odurzającymi. 

- Z dumą i satysfakcją mogę po raz kolejny powiedzieć, że polska Policja walczy z przestępczością w sposób profesjonalny – powiedział wiceminister. Jarosław Zieliński. Podkreślił, że tym razem funkcjonariusze skierowali swoje działania przeciwko przestępczości zorganizowanej, która jest szczególnie groźna. - Nie byłoby to możliwe bez jeszcze jednego ważnego aspektu. Mianowicie bez współpracy międzynarodowej, którą nasza policja realizuje na co dzień – wyjaśnił wiceminister i podziękował za współpracę  obecnemu na konferencji przedstawicielowi Europolu. O kulisach policyjnych działań mówili też nadinsp. Jarosław Szymczyk, komendant główny policji i  insp. Kamil Bracha, szef CBŚP. 

Podczas działań koordynowanych przez Europol policjanci zatrzymali 23 osoby. Wśród nich było 12 Polaków wywodzących się z rozbitego na początku XX wieku gangu pruszkowskiego.

Grupa zorganizowała swoją działalność na hiszpańskim Costa del Sol, gdzie zatrzymanych zostało najwięcej osób. Poza tym przestępcy wpadli na terenie Francji i Danii. Oprócz Polaków zatrzymano 7 Hiszpanów, 2 obywateli Ukrainy, Litwina i Niemca. Zarówno w Hiszpanii, jak i w Polsce funkcjonariusze Wydziału ds. Odzyskiwania Mienia BK KGP zabezpieczyli majątek w wysokości 12 mln zł (w tym zajęcia kont bankowych, luksusowe samochody).

Grupa kierowana przez 47-letniego Piotra K. ps. Bandziorek działała na terenie całej Europy. Specjalizowała się w przemycie hurtowych ilości narkotyków do Europy. Haszyszu z Afryki i kokainy z Ameryki Południowej.

Do pierwszych zatrzymań doszło 13 kwietnia. W Danii w ręce policji wpadło dwóch Polaków, którzy w specjalnych skrytkach w samochodach mieli 75 kg haszyszu. W tym samym czasie w Polsce, funkcjonariusze CBŚP podczas przeszukania jednej z posesji w Konstancinie-Jeziornie znaleźli około 2 kg haszyszu i specjalistyczny sprzęt do przygotowywania narkotyków do dalszej dystrybucji. Ścisła międzynarodowa współpraca z policją hiszpańską doprowadziły do kolejnych zatrzymań  - tym razem w Hiszpanii. W samochodzie, w którym jechało 3 Polaków funkcjonariusze znaleźli 170 kg haszyszu. W trakcie przeszukania mieszkań policjanci znaleźli kolejne 930 kg haszyszu.

Finałem prowadzonych czynności było rozbicie międzynarodowej grupy przestępczej oraz zatrzymanie w lipcu 2016 roku w Hiszpanii przywódców tej grupy i głównych rezydentów. Zatrzymania w Hiszpanii były skoordynowane z działaniami CBŚP w Polsce, gdzie w tym samym czasie policjanci przeszukali miejsca zamieszkania i przebywania  zatrzymywanych. Policjanci zlikwidowali nielegalną plantację konopi indyjskich, zabezpieczyli broń i narkotyki. Majątek członków grupy zgromadzony podczas nielegalnej działalności szacowany jest na 25 mln zł. Na poczet przyszłych kar zabezpieczono już nieruchomości w Polsce i Hiszpanii, a także 20 samochodów oraz gotówkę.

  • Uczestnicy konferencji w KGP
  • Uczestnicy konferencji w KGP
  • Uczestnicy konferencji w KGP
  • Uczestnicy konferencji w KGP
  • Uczestnicy konferencji w KGP
  • Uczestnicy konferencji w KGP

Mapa serwisu