Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.
Data publikacji 29.08.2016

Szef MSWiA o kryzysie migracyjnym: należy uszczelniać zewnętrzną granicę UE

Mariusz Błaszczak

- Sytuacja w Niemczech jest o wiele bardziej trudna niż w Polsce, ze względu na kryzys migracyjny. – powiedział minister Mariusz Błaszczak odnosząc się do przyjętego przez niemiecki rząd projektu programu obrony cywilnej. Zakłada on między innymi, że na wypadek sytuacji kryzysowych mieszkańcy kraju powinni mieć zapasy żywności i wody na minimum 10 dni.

Szef MSWiA stwierdził, że w Polsce takie rekomendacje nie są potrzebne. Przypomniał, że w ubiegłym roku do Niemiec przyjechało ponad 1,5 mln emigrantów z Bliskiego Wschodu i Afryki Północnej, były zamachy terrorystyczne i to powoduje, że sytuacja u naszych sąsiadów jest bardziej skomplikowana.

Minister stwierdził, że decyzja o przyjęciu migrantów do Polski przez poprzedni rząd była błędem

- To był karygodny błąd (…) Bezsensowne jest twierdzenie o relokacji emigrantów, bo ono przyciąga kolejne fale migracji - dodał szef MSWiA. Minister podkreślił, że przede wszystkim należy uszczelniać granicę zewnętrzną Unii Europejskiej. Przypomniał, że ponad 30 polskich funkcjonariuszy Straży Granicznej jest już w Bułgarii, a 1 września polscy strażnicy i policjanci wyruszą z misją na Węgry.

Szef MSWiA podkreślił, że obecny rząd odbudowuje liczebność polskiej Straży Granicznej. Przypomniał, że od 2008 liczebność tej formacji zmalała o ok. 1800 funkcjonariuszy. Decyzją ministra Mariusza Błaszczaka odtworzono już Karpacki Oddział Straży Granicznej

Szef MSWiA przypomniał, że decyzja o dalszym zawieszeniu małego ruchu granicznego z obwodem kaliningradzkim była spowodowana kwestiami bezpieczeństwa. Dodał, że Polska nie traci na zawieszeniu tej umowy. 

Minister Mariusz Błaszczak był gościem "Sygnałów dnia" na antenie Radiowej Jedynki.

Mapa serwisu