Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.
Data publikacji 05.09.2016

Szef MSWiA po spotkaniu w Londynie: Polska policja będzie otrzymywała informacje o postępach w śledztwie

Michał Jasiulewicz/MSZ
fot. Michał Jasiulewicz/MSZ

- Nasza rozmowa była skoncentrowana na sytuacji Polaków w Wielkiej Brytanii oraz na wyjaśnieniu ostatnich wydarzeń. Pani minister Amber Rudd zapewniła nas, że będzie przypatrywała się bacznie postępowaniu, którego celem jest ujawnienie sprawców – mówił w Londynie po spotkaniu z ministrami spraw wewnętrznych i spraw zagranicznych Wielkiej Brytanii szef MSWiA Mariusz Błaszczak.

Minister Mariusz Błaszczak oraz Witold Waszczykowski, minister spraw zagranicznych spotkali się dzisiaj z szefową brytyjskiego MSW Amber Rudd i szefem dyplomacji Borisem Johnsonem.

Ministrowie wylecieli do Londynu w związku z wczorajszym, drugim w ostatnim czasie atakiem na polskich obywateli w angielskim mieście Harlow. Kilka dni wcześniej na skutek poniesionych w podobnej napaści obrażeń zmarł pobity w tym samym mieście Polak.

Szef MSWiA po spotkaniu wyraził zdziwienie tym, że sześciu zatrzymanych młodocianych sprawców zostało wypuszczonych za kaucją przez brytyjski wymiar sprawiedliwości. Minister zaznaczył, że postępy w prowadzonym śledztwie będą przekazywane polskiej Policji.

-Jutro odbędzie się spotkanie polskich funkcjonariuszy z policjantami hrabstwa Essex – podkreślił szef MSWiA.

Minister Mariusz Błaszczak podczas spotkania z minister Amber Rudd i ministrem Borisem Johnsonem zwrócił także uwagę na to, że w brytyjskich mediach pojawiają się nieusprawiedliwione ataki na Polaków lub obywateli polskiego pochodzenia. Jak zaznaczył szef MSWiA, minister spraw zagranicznych Wielkiej Brytanii zapewnił, że będzie się przyglądał każdej takiej sprawie.

- Przypomnieliśmy władzom Wielkiej Brytanii, że Polacy zasługują na ochronę. Polacy są grupą, która dobrze integruje się ze społeczeństwem brytyjskim, która ciężko pracuje, płaci podatki i zasługuje na ochronę i opiekę – podkreślał po spotkaniu minister Witold Waszczykowski oraz zapewnił, że wielu polityków brytyjskich wyraziło potępienie dla tych incydentów.

W spotkaniu w Londynie brali udział również m.in. Komendant Główny Policji nadinsp. Jarosław Szymczyk oraz Jakub Skiba, Sekretarz Stanu w MSWiA.

  • Spotkanie w Londynie / fot. Michał Jasiulewicz/MSZ
  • Spotkanie w Londynie / fot.Michał Jasiulewicz/MSZ
  • Spotkanie w Londynie / fot. Michał Jasiulewicz/MSZ
  • Spotkanie w Londynie
  • Spotkanie w Londynie
  • Spotkanie w Londynie

Mapa serwisu