Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.
Data publikacji 30.09.2016

Policjant na wyciągnięcie ręki - szef MSWiA otworzył posterunki w województwie kujawsko-pomorskim

Szef MSWiA otworzył posterunki policji w województwie kujawsko-pomorskim

- Przywracamy posterunki Policji, gdyż są one niezbędne, aby obywatele mieli poczucie bezpieczeństwa – powiedział minister Mariusz Błaszczak otwierając posterunek Policji w Dragaczu w województwie kujawsko-pomorskim. Szef MSWiA poinformował również o odtworzeniu posterunku w Bukowcu.

Minister Mariusz Błaszczak zwrócił uwagę, że poprzedni rząd koalicji PO-PSL zlikwidował ponad połowę istniejących posterunków Policji. W latach 2007-2015 zlikwidowano 418 z 817 takich jednostek. Zmiany nie przyniosły spodziewanych oszczędności, przyczyniły się natomiast do obniżenia poczucia bezpieczeństwa obywateli. Oodtwarzone dziś posterunki Policji w Dragaczu i w Bukowcu zostały zlikwidowane w grudniu 2012 r.

- Poczucie bezpieczeństwa to jedna z najważniejszych wartości życia codziennego. Szczególnie ważne jest poczucie bezpieczeństwa w najbliższej okolicy – tam, gdzie mieszkamy, tam, gdzie do szkoły chodzą nasze dzieci. Dlatego tak ważna jest obecność policjantów w małych miejscowościach. Tak, aby na miejscu pomagali ludziom. Koncepcja „Policji na telefon” nie sprawdziła się – podkreślił szef MSWiA.

Na posterunku Policji w Dragaczu służbę będzie pełniło 7 funkcjonariuszy, w tym dwóch dzielnicowych. Dokładnie taką samą obsadę kadrową będzie miał posterunek w Bukowcu.

Każdy posterunek będzie dysponował dwoma radiowozami. Szef MSWiA podkreślił, że ponowne uruchomienie tych dwóch posterunków zwiększy dostęp mieszkańców do policjantów i będzie miało duże znaczenie dla podniesienia poziomu poczucia bezpieczeństwa. Obydwa odtworzone posterunki mieszczą się w Urzędach Gminy. Pomieszczenia, zarówno w Dragaczu, jak i w Bukowcu, zostały kompleksowo wyremontowane.

Podczas otwarcia posterunku szef MSWiA mówił również o „Mapie Zagrożeń Bezpieczeństwa”. Po udanym pilotażu w trzech garnizonach, wprowadzamy Mapę we wszystkich województwach. To interaktywne narzędzie, dzięki któremu można zapoznać się z najważniejszymi informacjami dotyczącymi bezpieczeństwa i zagrożeń w danej lokalizacji.  Mapa pomaga również wskazać miejsca, na które lokalne służby powinny zwrócić szczególną uwagę. Policja weryfikuje sygnały o zagrożeniach, a jeśli informacje okażą się prawdziwe, zostają wprowadzone na mapę. – W województwie kujawsko-pomorskim w ciągu niecałego miesiąca mamy już ponad 2 tys. zgłoszeń od obywateli. Każde zgłoszenie jest przez Policję sprawdzane, żadne nie zostanie zlekceważone – poinformował minister Mariusz Błaszczak.

Niedawno uruchomiono także mobilną wyszukiwarkę dzielnicowych, która jest bardzo prosta w obsłudze. Jednym kliknięciem można ustalić kontakt do naszego dzielnicowego. Po wpisaniu do niej adresu możemy sprawdzić, który funkcjonariusz odpowiada za dany rewir. Aplikacja „Moja komenda” zawiera także bazę teleadresową wszystkich komend i komisariatów w Polsce. - Chcemy, aby kontakt obywatela z Policją i dzielnicowym był dosłownie „na wyciągnięcie ręki”. Także tutaj w Dragaczu i w Bukowcu będą pracowali dzielnicowi. Będą oni przede wszystkim tymi policjantami pierwszego kontaktu dla mieszkańców – tłumaczył minister.

W otwarciu posterunku Policja w Dragaczu udział wzięli również nadinspektor Jarosław Szymczyk, komendant główny Policji oraz Mikołaj Bogdanowicz, wojewoda kujawsko-pomorski.

  • Szef MSWiA otworzył posterunki w województwie kujawsko-pomorskim
  • Szef MSWiA otworzył posterunki w województwie kujawsko-pomorskim
  • Szef MSWiA otworzył posterunki w województwie kujawsko-pomorskim
  • Szef MSWiA otworzył posterunki w województwie kujawsko-pomorskim
  • Szef MSWiA otworzył posterunki w województwie kujawsko-pomorskim

Mapa serwisu