Projekty przeciwpowodziowe w dorzeczu Odry i Wisły koordynowane przez MSWiA
Dwutygodniowa misja w Polsce przedstawicieli Międzynarodowego Banku Odbudowy i Rozwoju (Bank Światowy) oraz Banku Rozwoju Rady Europy dobiegła końca. 4 października na spotkaniu z Sekretarzem Stanu Jarosławem Zielińskim przedstawiciele misji podkreślili, że widzą postęp w realizacji projektów ochrony przeciwpowodziowej w dorzeczu Odry i Wisły.
Wcześniej przedstawiciele obu instytucji monitorowali budowę zbiornika Racibórz Dolny i obiektów Wrocławskiego Węzła Wodnego. Byli także w wybudowanej od podstaw Nowej Wsi Nieboczowy, do której przenieśli się mieszkańcy zalewanej wielokrotnie podraciborskiej wsi Nieboczowy, którą zniszczyła powódź tysiąclecia w 1997 roku. Według ich oceny przesiedlenie mieszkańców z terenu przyszłego zbiornika, mającego chronić miejscowości przed powodzią, do Nowej Wsi Nieboczowy jest przedstawiane przez Bank Światowy jako wzór w skali światowej.
Na zakończenie spotkania David Michaud, Dyrektor Banku Światowego ds. Zasobów Wodnych na Europę podkreślił, że współpraca między instytucjami i nowoczesne podejście do realizowanych projektów przeciwpowodziowych, które ma zapewnić ich wielofunkcyjność i rozwój terenów zurbanizowanych, może w przyszłości być wzorcem dla podobnych inwestycji realizowanych na świecie.
Łączna wartość Projektu ochrony przeciwpowodziowej w dorzeczu rzeki Odry oraz Projektu ochrony przeciwpowodziowej w dorzeczu Odry i Wisły przekracza 1,9 mld euro. Inwestycje współfinansuje Bank Światowy oraz Bank Rozwoju Rady Europy. Modernizacja dróg wodnych i unowocześnienie infrastruktury przeciwpowodziowej przyczyni się do poprawy bezpieczeństwa przeciwpowodziowego ponad 7,7 milionów mieszkańców dorzecza Odry i Wisły.
Realizację obu projektów koordynuje MSWiA. Misje Banku Światowego i Banku Rozwoju Rady Europy odbywają się cyklicznie dwa razy w roku.