Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.
Data publikacji 05.10.2016

Projekty przeciwpowodziowe w dorzeczu Odry i Wisły koordynowane przez MSWiA

Minister Zieliński na spotkaniu ws. projektów przeciwpowodziowych

Dwutygodniowa misja w Polsce przedstawicieli Międzynarodowego Banku Odbudowy i Rozwoju (Bank Światowy) oraz Banku Rozwoju Rady Europy dobiegła końca. 4 października  na spotkaniu z  Sekretarzem Stanu Jarosławem Zielińskim przedstawiciele misji podkreślili, że widzą postęp w realizacji  projektów ochrony przeciwpowodziowej w dorzeczu Odry i Wisły.

Wcześniej przedstawiciele obu instytucji monitorowali  budowę zbiornika Racibórz Dolny i obiektów Wrocławskiego Węzła Wodnego. Byli także w wybudowanej od podstaw  Nowej Wsi Nieboczowy, do której przenieśli się mieszkańcy zalewanej wielokrotnie podraciborskiej  wsi Nieboczowy, którą zniszczyła powódź tysiąclecia  w 1997 roku. Według ich oceny przesiedlenie mieszkańców z terenu przyszłego zbiornika, mającego  chronić miejscowości  przed powodzią, do  Nowej Wsi Nieboczowy jest przedstawiane przez Bank Światowy jako wzór w skali światowej.

Na zakończenie spotkania David Michaud, Dyrektor Banku Światowego ds. Zasobów Wodnych na Europę  podkreślił, że współpraca między instytucjami i  nowoczesne podejście do realizowanych projektów przeciwpowodziowych, które ma zapewnić ich wielofunkcyjność i rozwój terenów zurbanizowanych, może w przyszłości być wzorcem dla podobnych inwestycji  realizowanych na świecie.

Łączna wartość Projektu ochrony przeciwpowodziowej w dorzeczu rzeki Odry oraz Projektu ochrony przeciwpowodziowej w dorzeczu Odry i Wisły przekracza 1,9 mld euro. Inwestycje  współfinansuje  Bank Światowy oraz Bank Rozwoju Rady Europy. Modernizacja dróg wodnych i unowocześnienie infrastruktury przeciwpowodziowej przyczyni się do poprawy bezpieczeństwa przeciwpowodziowego ponad 7,7 milionów mieszkańców dorzecza Odry i Wisły.

Realizację obu projektów koordynuje MSWiA. Misje Banku Światowego i Banku Rozwoju Rady Europy odbywają się cyklicznie dwa razy w roku.

  • Minister Zieliński na spotkaniu ws. projektów przeciwpowodziowych
  • Minister Zieliński na spotkaniu ws. projektów przeciwpowodziowych
  • Minister Zieliński na spotkaniu ws. projektów przeciwpowodziowych

Mapa serwisu