Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.
Data publikacji 07.10.2016

Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa – sposób na łatwy kontakt z Policją

 

 

- Nawet drobne sprawy mogą doprowadzić do poważnych przestępstw – to jest motto, które najlepiej oddaje inicjatywę Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa – powiedział minister Mariusz Błaszczak podczas konferencji na temat Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa – interaktywnej mapy, która pozwala przekazywać Policji informacje o niebezpiecznych miejscach w okolicy.

- Polska Policja nie ignoruje żadnego ze zgłoszeń i przyjęła zasadę „zero tolerancji” dla tych, którzy łamią prawo – podkreślił minister Błaszczak.

Każdy może skorzystać z Mapy wchodząc na stronę internetową Policji. Jest ona bardzo prosta i intuicyjna. Wystarczy zaznaczyć miejsce na mapie i wybrać rodzaj zagrożenia, np. „wandalizm” lub „nielegalne rajdy samochodowe”. Zgłoszenia są anonimowe – nie trzeba podawać swoich danych.

Każde ze zgłoszeń jest traktowane poważnie i weryfikowane przez Policję. Szef MSWiA podkreślił, że jego intencją jest zachęcenie ludzi do reagowania kiedy widzą potencjalne zagrożenie.

Informacje na temat Mapy przedstawili również Sekretarz Stanu w MSWiA Jarosław Zieliński oraz Komendant Główny Policji nadinspektor Jarosław Szymczyk. Przybliżyli oni funkcjonowanie Mapy i opisali jej wpływ na pracę policjantów.

Podczas prac nad Krajową Mapą Zagrożeń Bezpieczeństwa prowadzono szerokie konsultacje. Odbyło się około 12 tys. spotkań, w których uczestniczyło 217 tys. osób. W lipcu tego roku odbył się również pilotaż, podczas którego Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa została wdrożona w trzech garnizonach policji. Później stopniowo wprowadzano ją w kolejnych województwach. Dzięki opiniom użytkowników sukcesywnie usuwano usterki. Narzędzie to nadal jest na bieżąco uaktualniane i rozwijane.

Użyteczność Mapy potwierdziła się już kilkukrotnie. Mimo, że obywatele, często zgłaszają drobne, uciążliwe sprawy, to dzięki nim doszło już do zatrzymań, m.in. dilerów narkotykowych, osób poszukiwanych czy zwykłych wandali.

Korzystając z Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa pamiętajmy, że w nagłych wypadkach, które wymagają natychmiastowej interwencji nadal powinniśmy dzwonić na numery 997 lub 112.

Przed konferencją, szef MSWiA poprowadził odprawę z komendantami wojewódzkimi policji. Złożyli oni meldunki dotyczące funkcjonowania Mapy Zagrozeń Bezpieczeństwa w poszczególnych regionach. Omówiono też praktyczny wpływ tego narzędzia na poziom bezpieczeństwa i codzienną pracę komend wojewódzkich.

  • Konferencja nt. Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa
  • Konferencja nt. Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa
  • Konferencja nt. Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa
  • odprawa z komendantami przed konferencją
  • odprawa z komendantami przed konferencją

Mapa serwisu