Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.
Data publikacji 26.10.2016

Premier Beata Szydło i minister Mariusz Błaszczak: Przywracamy posterunki i poczucie bezpieczeństwa społecznościom lokalnym

- Będziemy konsekwentni i zrobimy wszystko, aby poziom bezpieczeństwa obywateli naszego kraju był jak najwyższy – powiedział minister Mariusz Błaszczak w Godzieszach Wielkich, gdzie z premier Beatą Szydło poinformowali o przywróceniu sześciu posterunków na terenie Wielkopolski.

Funkcjonariusze rozpoczęli prace w posterunkach policji w Godzieszach Wielkich, Blizanowie, Liskowie, Lubaszu, Drawsku oraz Nowym Mieście nad Wartą. 

- Rząd Prawa i Sprawiedliwości, którym mam zaszczyt kierować przywraca obywatelom państwo. Ta zła tendencja zwijania państwa zapoczątkowana przez naszych poprzedników została przez nas przerwana – powiedziała premier Beata Szydło. Poinformowała również, że sukcesywnie przywracane będą kolejne posterunki. Docelowo odtworzonych ma być ich 150.

Poprzedni rząd koalicji PO-PSL zlikwidował w całej Polsce łącznie 418 z 817 posterunków. Była to błędna decyzja, która odbiła się na bezpieczeństwie obywateli. - Przywracamy posterunki na podstawie konsultacji społecznych. Na początku miały one charakter rozmów z samorządowcami i mieszkańcami. Teraz te konsultacje odbywają się przy pomocy Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa – powiedział Mariusz Błaszczak, szef MSWiA. To internetowe narzędzie daje obywatelom możliwość przekazywania Policji informacji o miejscach i zdarzeniach, które mają wpływ na poczucie ich bezpieczeństwa. Mapa dostępna jest na stronie www.policja.pl. Mieszkańcy mogą zaznaczyć na mapie określony obszar i wskazać, jakie zagrożenie ich zdaniem na nim występuje. Informacja o zgłoszeniu jest przekazywana do lokalnej jednostki Policji, która weryfikuje zgłoszenie. Mapa jest na bieżąco modyfikowana i uaktualniana.

Minister przypomniał również, że realizowany jest program „Dzielnicowy Bliżej Nas”. Zakłada on, by dzielnicowy stał się policjantem „pierwszego kontaktu”. Żeby ułatwić  wyszukanie i kontakt z policjantami, MSWiA przygotowało mobilną wyszukiwarkę dzielnicowych. Aplikacja przeznaczona na smartfony umożliwia wyszukanie każdego dzielnicowego w Polsce. Program zakłada również, że dzielnicowi nie będą obciążani dodatkowymi obowiązkami. Przewiduje także szkolenia dla dzielnicowych. Kładą one nacisk na kształcenie umiejętności wzmacniających kontakt z obywatelami. Obecnie w Polsce pracuje ok. 8 tysięcy dzielnicowych. Docelowo dzielnicowi mają stanowić ok. 10 proc. wszystkich funkcjonariuszy.

Rząd przyjął ustawę modernizacyjną

Minister powiedział, że MSWiA pracuje również nad poprawą warunków pracy służb odpowiedzialnych za bezpieczeństwo. - Wczoraj rząd Pani Premier Beaty Szydło przyjął ustawę o modernizacji służb mundurowych – poinformował Mariusz Błaszczak, szef MSWiA. W 2017 roku formacje podległe MSWiA otrzymają na ten cel niemal 1,4 miliarda złotych. Prace nad programem rozpoczęły się z inicjatywy ministra Mariusza Błaszczaka. Ten priorytetowy projekt MSWiA stanowi nawiązanie do programu modernizacyjnego zapoczątkowanego przez premiera Jarosława Kaczyńskiego w 2007 roku. Z całej kwoty ok. 610 mln zł będzie przeznaczonych na podwyżki, które dotyczyć będą około 150 tys. funkcjonariuszy oraz około 30 tys. pracowników cywilnych ww. formacji.  Od 1 stycznia 2017 roku, pensje funkcjonariuszy wzrosną o 253 zł, a pracowników służb o 250 zł. Ustawa zakłada też realizację nowych inwestycji i zakupów. Szczególny nacisk położono na wyposażenie funkcjonariuszy w nowoczesny sprzęt, dzięki któremu będą oni mogli sprostać stojącym przed nimi współcześnie wyzwaniom. Na ten cel przeznaczono ok. 780 mln zł. Program modernizacji służb obejmie lata 2017 – 2020. Obliczony jest na  9,2 mld złotych.

  • Minister Mariusz Błaszczak z premier Beatą Szydło
  • Przywrócenie Posterunku Policji w Godzieszach Wielkich
  • Przywrócenie posterunku policji w Godzieszach Wielkich
  • Minister Mariusz Błaszczak z premier Beatą Szydło wręczają klucz
  • Minister Mariusz Błaszczak z premier Beatą Szydło
  • Uczestnicy uroczystości
  • Odtwarzanie posterunków policji
  • Uczestnicy uroczystości

Mapa serwisu