Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.
Data publikacji 03.11.2016

Minister Mariusz Błaszczak: 11 listopada skupmy się na święcie, a nie na konfrontacji

- Meldunki, które usłyszałem świadczą, że warszawska policja jest gotowa do zapewnienia bezpieczeństwa podczas Święta Niepodległości – powiedział minister Mariusz Błaszczak po odprawie w Komendzie Stołecznej Policji. Jej celem było podsumowanie przygotowań sił porządkowych do zabezpieczenia tego wydarzenia.

- 11 listopada to niezwykły dzień, w którym świętujemy niepodległość naszego kraju – powiedział szef MSWiA. Minister wyraził jednak pewne zaniepokojenie deklaracjami grupy, która zarejestrowała manifestację na trasie Marszu Niepodległości. Jej organizatorzy  sami przyznają, że ich celem jest prowokacja, co źle wpływa na atmosferę wokół święta.

Minister podkreślił, że tak wiele demonstracji organizowanych 11 listopada świadczy o dobrej kondycji polskiej demokracji. Zaznaczył jednak, że nie może być przy tym zgody na łamanie prawa.

- Demonstracje muszą odbywać się godnie, w zgodzie z obowiązującym prawem – powiedział szef MSWiA – ci, którzy nie szanują prawa obowiązującego w naszym kraju muszą się liczyć z konsekwencjami.

Minister zapewnił, że zarówno on, jak i Komendant Główny Policji 11 listopada będą obecni w Warszawie, czuwając nad bezpiecznym przebiegiem manifestacji, z których większość będzie miała miejsce w stolicy.

Następnie nadinspektor Jarosław Szymczyk przedstawił najważniejsze fakty dotyczące przygotowań do zapewnienia bezpieczeństwa manifestującym i mieszkańcom. W tym celu powstał specjalny zespół zadaniowy. Również komendanci wojewódzcy policji w całym kraju zbierają informacje na temat potencjalnych zagrożeń. Komendant Główny poinformował, że Święto Niepodległości w Warszawie będzie zabezpieczane w sumie przez ponad 7000 policjantów. Głos zabrał też Komendant Stołeczny Policji inspektor Robert Żebrowski, który zapewnił, że priorytetem warszawskiej policji jest niedopuszczenie do sytuacji konfliktowych. Zespół zadaniowy Komendy Stołecznej już od 8 września pracuje nad przygotowaniem do właściwego zabezpieczenia uroczystości i zgromadzeń 11 listopada.

Na koniec, minister Mariusz Błaszczak zaapelował, aby wszyscy uczestniczący w Święcie Niepodległości stonowali emocje i skoncentrowali swoją uwagę na tym radosnym święcie, a nie na konfrontacji.

  • Odprawa KSP w Warszawie
  • Odprawa KSP w Warszawie
  • Odprawa KSP w Warszawie
  • Odprawa KSP w Warszawie
  • Odprawa KSP w Warszawie
  • Odprawa KSP w Warszawie
  • Odprawa KSP w Warszawie
  • Odprawa KSP w Warszawie
  • Odprawa KSP w Warszawie

Mapa serwisu