Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.
Data publikacji 16.11.2016

Wiceminister Jakub Skiba o współpracy transgranicznej z Niemcami

Wiceminister Jakub Skiba

Wiceminister Jakub Skiba podkreślił wartość polsko-niemieckiej współpracy podczas spotkania z Polonią niemiecką i Polakami mieszkającymi w Niemczech. Spotkanie odbyło się 16 listopada w ramach konferencji nt. współpracy polskich i niemieckich samorządów, która miała miejsce w Berlinie.

- Zadaniem współpracy transgranicznej jest budowanie gospodarczych, kulturowych i społecznych mostów pomiędzy Polakami i Niemcami – mówił wiceminister Skiba do uczestników spotkania.

Wiceszef MSWiA zwrócił uwagę na różnice w traktowaniu mniejszości w obu krajach. Polska realizuje liczne zadania na rzecz rozwoju tożsamości kulturowej mniejszości niemieckiej. Polski rząd finansuje też nauczanie języka niemieckiego dla tej grupy. Z drugiej strony, działania Niemiec na rzecz mniejszości polskiej są o wiele skromniejsze. Wiceminister podkreślił, że Niemcy w Polsce mają oficjalny status mniejszości narodowej, czego nie można powiedzieć o Polakach w Niemczech.  Dlatego też potrzebny jest konstruktywny dialog, który pozwoli na równe taktowanie obu stron. Na zakończenie Wiceminister Skiba podziękował niemieckiej Polonii za jej zaangażowanie w kultywowanie kultury i tradycji polskiej.

- Współpraca transgraniczna jest dowodem na to, że granica coraz bardziej nas łączy, a nie dzieli – powiedział wiceminister.

Wiceminister Jakub Skiba pełni funkcję Koordynatora Polsko-Niemieckiej Współpracy Przygranicznej i Regionalnej. Koordynatorzy są powoływani powołani decyzją rządów obu państw. Ich zadaniem jest działanie na rzecz  rozwoju partnerstwa, pogłębiania kontaktów i identyfikowania wyzwań, które pojawią się w regionie przygranicznym.

Środowa konferencja została zorganizowana przez ministerstwo spraw zagranicznych RFN. Jest to kolejne ważne wydarzenie w obchodzonym w tym roku jubileuszu 25-lecia podpisania polsko-niemieckiego Traktatu o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy.

Oprócz wiceministra Skiby, podczas koferencji głos zabrali też Jan Dziedziczak, Sekretarz Stanu ds. Polonii w Ministerstwie Spraw Zagranicznych RP oraz Frank-Walter Steinmeier, Federalny Minister Spraw Zagranicznych.

  • Wiceminister Jakub Skiba przemawia w niemieckim MSZ
    Wiceminister Jakub Skiba przemawia w niemieckim MSZ
  • Wiceminister Jakub Skiba przemawia w niemieckim MSZ
    Wiceminister Jakub Skiba przemawia w niemieckim MSZ
  • Wiceminister Jakub Skiba przemawia w niemieckim MSZ
    Wiceminister Jakub Skiba przemawia w niemieckim MSZ

Mapa serwisu