Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.
Data publikacji 21.11.2016

Polska i Austria gotowe do zacieśnienia współpracy

Minister Błaszczak na spotkaniu z ministrem Sobotką

Minister Mariusz Błaszczak gościł w poniedziałek Wolfganga Sobotkę – federalnego Ministra Spraw Wewnętrznych Austrii. Spotkanie dwustronne przed rozmowami Grupy V4 posłużyło przede wszystkim omówieniu kwestii migracyjnych i współpracy obu państw.

Rozmówcy poruszyli temat kryzysu migracyjnego, który był też omawiany na dzisiejszym spotkaniu Grupy V4. Minister Błaszczak podkreślił, że Polska mocno angażuje się w uszczelnienie granic zewnętrznych Unii. Polska Straż Graniczna bierze udział w operacjach na granicy turecko-bułgarskiej, serbsko-węgierskiej, a także macedońsko-greckiej. Szef MSWiA podkreślił także, że aby opanować kryzys migracyjny konieczna jest współpraca z państwami trzecimi, a także rejestracja cudzoziemców jeszcze zanim przekroczą granice Europy. Minister Mariusz Błaszczak zwracał uwagę, że właściwą metodą walki z kryzysem migracyjnym jest system australijski. Polega on na  zatrzymywaniu imigrantów jeszcze przed przekroczeniem granicy i kierowanie ich z powrotem do bezpiecznych krajów.

Minister zwrócił też uwagę na to, że nieprzemyślane decyzje i wprowadzanie instrumentów takich jak automatyczny system relokacji nie przyczynią się do ograniczenia presji migracyjnej w Europie. Będą one jedynie stanowiły dalszą zachętę dla napływających fal migrantów.

Ministrowie pozytywnie ocenili kooperację obu krajów na scenie międzynarodowej, szczególnie w ramach Forum Salzburg i Unii Europejskiej.

- Współpraca z Austrią podczas Światowych Dni Młodzieży była modelowa – powiedział Minister Błaszczak.

Na koniec rozmowy, ministrowie omówili kwestię utworzenia centrum edukacyjnego w miejscu byłego kompleksu obozów koncentracyjnych w Glusen w Austrii, gdzie dokonano eksterminacji polskiej inteligencji. Minister Sobotka zapewnił, że powstanie centrum będzie możliwe po wykupieniu terenu byłego obozu.

  • Minister Błaszczak na spotkaniu z ministrem Sobotką
    Minister Błaszczak na spotkaniu z ministrem Sobotką #4
  • Minister Błaszczak na spotkaniu z ministrem Sobotką
    Minister Błaszczak na spotkaniu z ministrem Sobotką #5
  • Minister Błaszczak na spotkaniu z ministrem Sobotką
    Minister Błaszczak na spotkaniu z ministrem Sobotką #7

Mapa serwisu