Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.
Data publikacji 25.11.2016

Paszport - marzenie w PRL-u, dziś powszechnie dostępny

Konferencja na temat paszportów

- Wydawanie paszportu przestało być elementem represji, a stało się nowoczesną usługą - powiedział Podsekretarz Stanu w MSWiA Tomasz Zdzikot na konferencji „25 lat wydawania paszportów przez wojewodów oraz 10 lat paszportów biometrycznych.

W 1991 roku wojewodowie przejęli od „służb mundurowych” zadania związane z wydawaniem paszportów. „Był to symboliczny koniec pewnej epoki związanej z ograniczeniami w swobodnym podróżowaniu w czasach PRL-u” – podkreślali uczestnicy konferencji. Zmieniły się przepisy związane z wydawaniem paszportu, ale także te ograniczające swobodne dysponowanie paszportem, bez konieczności oddawania go po powrocie do kraju.

Dostęp obywateli do paszportów jest coraz powszechniejszy. Zmienił się system ich wytwarzania: od druku w siedzibach urzędów na maszynach do pisania, bądź ręcznego wpisywania danych, do w pełni zelektronizowanej centralnej personalizacji w technologii grawerowania laserowego. Tym samym zwiększyło się bezpieczeństwo danych osób, którym są one wydawane.

Podsekretarz Stanu w MSWiA Tomasz Zdzikot poinformował również, że MSWiA zakończyło prace nad projektem ustawy o dokumentach publicznych. Ustawa ma zwiększyć bezpieczeństwo wszystkich najbardziej istotnych dokumentów. Wkrótce projekt trafi do konsultacji międzyresortowych. Jednocześnie bliskie finalizacji są prace nad pakietem ułatwień i unowocześnień w procesie wydawania paszportów.

Konferencję „25 lat wydawania paszportów przez wojewodów oraz 10 lat paszportów biometrycznych” zorganizowało Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji przy współpracy Instytutu Pamięci Narodowej - Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu, Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych S.A. i Centrum Personalizacji Dokumentów Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji.  W konferencji wziął także udział przewodniczący Sejmowej Komisji Administracji i Spraw Wewnętrznych poseł Arkadiusz Czartoryski oraz dyr. Wojskowego Biura Historycznego im. gen. broni Kazimierza Sosnkowskiego – profesor Sławomir Cenckiewicz.

Podczas konferencji zaprezentowano historię i ewolucję systemu paszportowego w Polsce, a także obecne nowoczesne procedury wydawania i produkowania dokumentów z kluczowym etapem ich elektronicznej personalizacji.   

  • Konferencja na temat paszportów #1
  • Konferencja na temat paszportów #2
  • Konferencja na temat paszportów #3
  • Konferencja na temat paszportów #4
  • Konferencja na temat paszportów #5

Mapa serwisu