Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.
Data publikacji 28.11.2016

Polsko-Brytyjskie Konsultacje Międzyrządowe

Polsko-Brytyjskie Konsultacje Międzyrządowe

Bezpieczeństwo Polaków w Wielkiej Brytanii było głównym tematem spotkania ministra Mariusza Błaszczaka z Amber Rudd, minister spraw wewnętrznych Wielkiej Brytanii.  Spotkanie odbyło się w Londynie w ramach pierwszej edycji Polsko-Brytyjskich Konsultacji Międzyrządowych, którym przewodniczyły premier Beata Szydło oraz premier Theresa May.

Podczas bilateralnego spotkania szefowie polskiego i brytyjskiego MSW omówili sytuacje Polaków w Wielkiej Brytanii i ich bezpieczeństwa w związku z incydentami ksenofobicznymi wymierzonymi w polskich imigrantów.  Do pierwszego spotkania w tej sprawie doszło we wrześniu tego roku. Minister Mariusz Błaszczak rozmawiał wówczas z minister Amber Rudd i ministrem Borisem Johnsonem na temat powtarzających się napaści na Polaków w Wielkiej Brytanii. Polska strona otrzymała zapewnienia o przekazywaniu pełnej informacji w tej sprawie, do Anglii zostali wysłani także nasi funkcjonariusze.

Innym tematem spotkania ministrów było zwalczanie handlu ludźmi, które realizowane jest m.in. w ramach powołanej polsko-brytyjskiej grupy roboczej. Uzgodniono również zasady współpracy między Polską a Wielką Brytanią w zakresie bezpieczeństwa wewnętrznego oraz walki z międzynarodowym terroryzmem i przestępczością zorganizowaną.

Pierwsze w historii polsko-brytyjskie konsultacje międzyrządowe

Podczas poniedziałkowej wizyty w Wielkiej Brytanii premier Beata Szydło spotkała się z premier Theresą May na pierwszych polsko-brytyjskich konsultacjach międzyrządowych. Szefowe rządów rozmawiały m.in. o współpracy dwustronnej, bezpieczeństwie międzynarodowym oraz sytuacji Polaków w Zjednoczonym Królestwie. Konsultacje są istotnym wydarzeniem w historii stosunków dwustronnych. To pierwsze tego typu spotkanie delegacji rządowych. Dodatkowo, konsultacje międzyrządowe są formułą bardzo rzadko stosowaną przez stronę brytyjską. Dotychczas ten format był przez Brytyjczyków stosowany jedynie w relacjach z Francją. Premier Beacie Szydło w Londynie towarzyszyli przedstawiciele Ministerstwa Spraw Zagranicznych, Ministerstwa Obrony Narodowej, Ministerstwa Rozwoju, Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Mapa serwisu