Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.
Data publikacji 30.11.2016

Polsko-Niemiecki Szczyt Kolejowy

Polsko-niemiecki Szczyt Kolejowy

Rozwój połączenia dalekobieżnego Berlin-Wrocław oraz Berlin-Szczecin, a także strategia rozwoju połączeń pomiędzy Polską a Niemcami były głównymi tematami spotkania Jakuba Skiby, sekretarza stanu w MSWiA oraz Dietmara Woidke premiera Kraju Związkowego Brandenburgii. Spotkanie ministrów odbyło się w Szczecinie w ramach Polsko-Niemieckiego Szczytu Kolejowego.

Otwierając Polsko-Niemiecki Szczyt sekretarz stanu Jakub Skiba przypomniał, że w tym roku obchodzimy 25. rocznicę podpisana polsko-niemieckiego traktatu o dobrym sąsiedztwie.

- Ocena tego traktatu jest pozytywna, co nie oznacza, że jeszcze nie zostało wiele do zrobienia - mówił wiceminister. Jako jeden z przykładów podał potrzebę wdrażania szerszego programu nauki języka polskiego w Niemczech. - Od korytarzy komunikacyjnych zależy bardzo wiele. Więcej lepszych połączeń między nami to szybszy rozwój ekonomiczny obu krajów i satysfakcja obywateli - przypomniał wiceminister Skiba. 

Impulsem do organizacji spotkania w Szczecinie były wyniki pierwszego polsko-niemieckiego Szczytu Kolejowego. Od tamtej pory udało się m.in. uruchomić bezpośrednie połączenie kolejowe tzw. „Pociąg Kultury” z Berlina do Europejskiej Stolicy Kultury 2016 – Wrocławia, który w chwili obecnej cieszy się dużym zainteresowaniem podróżnych. W kwietniu 2016 roku weszła także w życie umowa międzyrządowa o współpracy w dziedzinie komunikacji kolejowej przez polsko-niemiecką granicę państwową. 

Podczas  briefingu dla prasy wiceminister Jakub Skiba przypomniał, że w interesie obu społeczeństw jest zwiększanie kontaktów. Obie strony są zainteresowane rozbudową infrastruktury, która to umożliwia. Jako przykłady podał most kolejowy w Horce, który już wkrótce zostanie otwarty, połączenie Berlin-Wrocław i możliwość wjazdu polskich pociągów spalinowych na stację w Goerlitz. Przypomniał też o konieczności uruchomienia połączenia Berlin- Szczecin i realizacji innych projektów rozbudowy infrastruktury kolejowej.

W spotkaniu udział wzięli także Andrzej Bittel, podsekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury i Budownictwa oraz Michael Odenwald, sekretarz stanu w Federalnym Ministerstwie Transportu i Infrastruktury Cyfrowej. Wśród uczestników Szczytu znaleźli się także przedstawiciele PKP SA, DB AG oraz Przewozów Regionalnych. 

Następny szczyt odbędzie się w przyszłym roku najprawdopodobniej w Brandenburgii.

  • Polsko-niemiecki Szczyt Kolejowy
  • Polsko-niemiecki Szczyt Kolejowy
  • Jakub Skiba

Mapa serwisu