Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.
Data publikacji 09.12.2016

„Czad i ogień. Obudź czujność” finałowa gala konkursu 4 stycznia 2017 r. w Warszawie

Czad i ogień

Zakończył się etap oceny prac nadesłanych w konkursie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji na spot filmowy, dotyczący bezpieczeństwa przeciwpożarowego i zagrożenia tlenkiem węgla zorganizowany dla młodzieży gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych. 

Komisja konkursowa zarejestrowała 241 prac. Wszystkie zasługują na płomienne podziękowania. Każda z nich, choć poświęcona tym samym zagadnieniom, była inna.

Gratulujemy młodym twórcom zapału. Pod opieką nauczycieli, a nawet z zaangażowaniem strażaków włożyli w swoje spoty ogrom pracy. Wykazali się nieograniczoną pomysłowością.  Wielu podjęło się bardzo trudnego wyzwania by spróbować pokazać to co niewidzialne. Tak więc czad był płatnym mordercą jak z amerykańskich filmów, postacią z przezroczystej folii goniącą uczniów, dusicielem w rękawiczkach czy skradającym się ninją. Podobnie niczym nieskrępowaną wyobraźnią wykazali się uczniowie pokazując dym jako komandoskę wiszącą na linie, postać w czarnych leginsach i kominiarce duszącą w towarzystwie płomieni -  tancerek w czerwonych sukienkach.

Ognia i dymu w spotach było równie dużo jak naukowego podejścia. Były  eksperymenty chemiczne i jeden ekonomiczny: „Co można kupić za równowartość czujki”. W  przestrzeganiu przed zagrożeniem pożarowym uczniowie wykorzystywali grafiki ze statystykami i zrobione własnoręcznie plansze. Temperaturę przekazu podnosiły również hasła wykrzyczane,  zaśpiewane, rapowane -  solo i w grupie takie jak:  „Czujka czadu w każdym domu, a CO nie szkodzi nikomu”, „Z czadem i ogniem zawsze ostrożnie”, „Czujka czadu tak niewiele kosztuje, a życie ratuje”.  

Żarliwe zaangażowanie widać było również w mistrzowskiej grze aktorskiej nie tylko w kąpieli czy we łzach ronionych nad ofiarami czadu i ognia, ale i przy ewakuacji z zagrożonych pożarem budynków. Dowody fascynacji nie tylko pożarnictwem, ale i arcydziełami sztuki filmowej można znaleźć chociażby w tytułach takich jak „Oszukać zaczadzenie”,  „Piromani z przypadku”, „Czad kontra człowiek” „Gdy zasypia świadomość”, „Ulotny realizm”, „Niby nic, a jednak coś”, „Cichy morderca bez serca” czy „Czad i ogień miłość zakazana”.

Nie było „lania wody”. Przed zagrożeniem czadem i dymem przestrzegały także pacynki, marionetka,  klocki Lego, animacja gry komputerowej, domek z kartonu  i rysunki w najróżniejszych technikach.

Naszych ekspertów zastanowiło dlaczego w wielu spotach rekwizytem oprócz oczywiście czujek, kratek wentylacyjnych, świec i czajników na kuchence,  była pizza i korzystając z okazji pragną jeszcze raz podkreślić, że nie udowodniono naukowo związku pizzy z pożarami.

Ważne i niezwykle cenne jest zaangażowanie szkół  z całej Polski, ze znanych i mniej znanych miejscowości.  Nie sposób wymienić każdą z nich, ale chociaż te przypadkowo wybrane: Czerwionka-Leszczyny, Dobczyce Siemianowice Śląskie, Pionki, Mszczonów, Krzczonów, Lubcza, Krosno, Żywiec, Łódź, Świecie, Iława, Radlin, Kielce, Narzym, Częstochowa, Tarnów, Poznań, Konin, Srokowo, Zalasowa, Dubiecko, Sławków, Zamość, Małdyty, Cieszyn, Łukawiec, Kryry, Suszec, Racibórz, Besko, Toruń, Sandomierz, Kwidzyn, Krotoszyn, Szczecin, Wielkie Oczy.   

Filmy podgrzewały emocje w komisji. Dyskusjom nie było końca. Spory gasił kalkulator i regulamin. Każda z przysłanych prac została oceniona pod kątem zgodności z tematyką konkursu. Zwracano uwagę na oryginalność podejścia do tematu i pomysł na spot, wartość merytoryczną, artystyczną i techniczną.

Wyniki konkursu zostaną ogłoszone 4 stycznia 2017 r. w Warszawie w czasie gali finałowej konkursu „Czad i ogień. Obudź czujność”, na którą zostaną zaproszeni wszyscy uczestnicy konkursu. Szczegóły wkrótce na naszej stronie internetowej. 

Mapa serwisu