Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.
Data publikacji 12.12.2016

Administracja przyjazna obywatelowi – spotkanie Grupy Wyszehradzkiej

spotkanie Grupy Wyszehradzkiej

Współpraca z samorządami, reformy administracji oraz budowa urzędów przyjaznych obywatelowi, przy zachowaniu wyzwań w zakresie bezpieczeństwa były głównymi tematami spotkania ministrów odpowiedzialnych za administrację publiczną Grupy Wyszehradzkiej. Polskę podczas konferencji reprezentowali wiceministrowie spraw wewnętrznych i administracji Sebastian Chwałek i Tomasz Zdzikot.

-Podsumowując dotychczasową współpracę trzeba stwierdzić, że Grupa Wyszehradzka należy do największych sukcesów politycznych w regionie (…) Dzisiejsze spotkanie jest kolejnym przykładem doskonałej współpracy – mówił podczas otwarcia spotkania Sebastian Chwałek, podsekretarz stanu w MSWiA.

Konferencja odbyła się w ramach trwającego przewodnictwa Polski w Grupie Wyszehradzkiej. W spotkaniu oprócz przedstawicieli państw Grupy V4 wzięli udział także urzędnicy z Bułgarii i Rumunii. Polscy ministrowie przedstawili doświadczenia w rozwoju współpracy organizacji samorządowych z centralnymi organami państwa przez ostatnie 26 lat. Uczestnicy spotkania wymienili opinie na temat przepisów w sprawie postępowania administracyjnego. Omówili też doświadczenia związane z przeprowadzaniem zmian w zakresie postępowania administracyjnego.

- Niezwykle istotne jest udzielenie odpowiedzi na pytania: czym jest dobra administracja. Często uznaje się, że najlepsza administracja to taka, której obywatel w ogóle nie zauważa. Która nie angażuje obywatela w proces zarządzania państwem. Taka, która umożliwia sprawne załatwienie spraw podczas jednej wizyty w urzędzie (…) – mówił podczas spotkania Tomasz Zdzikot, podsekretarz stanu w MSWiA.

Wiceszef MSWiA podkreślał m.in. że dostęp obywateli do paszportów jest coraz powszechniejszy. Zwiększyło się także bezpieczeństwo danych osób, którym są one wydawane. Tomasz Zdzikot poinformował również, że MSWiA zakończyło prace nad projektem ustawy o dokumentach publicznych. Ustawa ma zwiększyć bezpieczeństwo wszystkich najbardziej istotnych dokumentów. Projekt trafił już do uzgodnień międzyresortowych. Jednocześnie bliskie finalizacji są prace nad pakietem ułatwień i unowocześnień w procesie wydawania paszportów.

  • spotkanie Grupy Wyszehradzkiej #1
  • spotkanie Grupy Wyszehradzkiej #2
  • spotkanie Grupy Wyszehradzkiej #4
  • spotkanie Grupy Wyszehradzkiej #5
  • spotkanie Grupy Wyszehradzkiej #8
  • spotkanie Grupy Wyszehradzkiej #9

Mapa serwisu