Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.
Data publikacji 13.01.2017

Urzędy Wojewódzkie organizują pikniki „Bezpieczna Polska”

Powitanie wojsk amerykańskich (fot. MON)

Już w sobotę 14 stycznia w 16 województwach odbędą się plenerowe pikniki związane z oficjalnym powitaniem wojsk amerykańskich w naszym kraju.

Pokazy sprzętu i uzbrojenia, występy orkiestr, pokazy musztry paradnej, a także tradycyjna grochówka – to tylko niektóre z atrakcji, które czekają na uczestników sobotnich imprez. Zależnie od województwa będzie można między innymi wsiąść do nowoczesnego symulatora, sprawdzić się na strzelnicy, obejrzeć zabytkowe pojazdy, czy posłuchać orkiestr młodzieżowych. Swój sprzęt i umiejętności zaprezentują też służby podległe MSWiA. O organizację całości zadbają Urzędy Wojewódzkie.

Główne uroczystości powitania amerykańskich żołnierzy będą miały miejsce w Żaganiu o godzinie 14. Wezmą w nich udział między innymi Premier Beata Szydło oraz Ambasador USA w Polsce Paul Jones.

Przyjazd wojsk amerykańskich do Polski jest wynikiem decyzji, która zapadła w trakcie tegorocznego Szczytu NATO w Warszawie. Oddziały te mają wzmocnić wschodnią flankę Sojuszu Północnoatlantyckiego, a także zwiększyć potencjału obronny Polski. Pierwsi żołnierze tak zwanej Pancernej Brygadowej Grupy Bojowej, czyli ABCT (ang. Armored Brigade Combat Team) pojawili się w Polsce 6 stycznia 2017 r. Grupa Bojowa to kilka tysięcy żołnierzy wyposażonych m.in. w czołgi, wozy bojowe i wielozadaniowymi samochodami Humvee. Pobyt amerykańskich wojsk w Polsce będzie miał charakter ciągły i rotacyjny. Oddziały przebywające w naszym kraju będą wymieniać się co 9 miesięcy. 

3 Pancerna Brygadowa Grupa Bojowa z 4 Dywizji Piechoty, która na co dzień stacjonuje w Forcie Carson w stanie Colorado w USA. W ciągu najbliższych 2-3 miesięcy do ABCT dołączy amerykańska Brygada Lotnictwa Bojowego. Od kwietnia w Polsce będzie stacjonowała wielonarodowa batalionowa grupa bojowa NATO. 

Wojska amerykańskie będą stacjonować głównie w zachodniej Polsce ale ich działania obejmą cały region. Część elementów Grupy Bojowej zostanie rozmieszczona w innych krajach na wschodniej flance NATO. Jeden batalion trafi do państw bałtyckich, jeden do Bułgarii i Rumunii, a jeden do Niemiec.
 

Miejsca, w których odbędą się imprezy:

 1.  ŻAGAŃ, Plac Gen. Stanisława Maczka przy ul. Jana Pawła II i Rynek;
 2. WARSZAWA, Pl. Piłsudskiego;
 3. GDYNIA, Skwer Kościuszki;
 4. POZNAŃ, Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych, ul. Wojska Polskiego 86/90;
 5. ŁÓDŹ, ul. Piotrkowska (na odcinku od ul. Zamenhoffa do ul. Tuwima);
 6. BIAŁYSTOK, Plac im. Marszałka Józefa Piłsudskiego przed Teatrem Dramatycznym w Białymstoku;
 7. WROCŁAW, teren Dolnośląskiego Urzędu Wojewódzkiego;
 8. KIELCE, Plac Wolności;
 9. KRAKÓW, Rynek;
 10. LUBLIN, teren Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego, ul. Spokojna 4;
 11. OLSZTYN, Plac Solidarności;
 12. RZESZÓW, Klub Żołnierski, przyległy plac 21 bdow, ul. Dąbrowskiego 22;
 13. SZCZECIN, Jasne Błonia;
 14. BYDGOSZCZ, Wojskowe Zakłady Lotnicze nr 2, ul. Szubińska 107;
 15. OPOLE, Plac Wolności;
 16. KATOWICE, Plac Żołnierza Polskiego.

Pikniki potrwają od godz. 12.00 do 17.00.

Mapa serwisu