Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.
Data publikacji 13.01.2017

Minister Mariusz Błaszczak: służby gotowe do ferii zimowych

Minister Mariusz Błaszczak

- Zależy nam na tym, żeby po zakończeniu ferii można było powiedzieć, że przebiegły one bezpiecznie - powiedział minister Mariusz Błaszczak. Wcześniej na odprawie z zastępcami komendantów wojewódzkich policji z całej Polski omówiono zadania, które realizowane będą w czasie zimowego wypoczynku Polaków. 

W sobotę 14 stycznia ferie rozpoczynają uczniowie z pięciu województw. Ostatni natomiast wrócą do szkół pod koniec lutego. W czasie ferii policjanci będą widoczni nie tylko na drogach. Funkcjonariusze będą pełnić też służbę na stokach narciarskich, w okolicach dzikich lodowisk oraz innych miejsc, gdzie może przebywać młodzież. W sumie bezpieczeństwa na stokach pilnować będzie w Polsce około 250 policjantów. Na koloniach mundurowi przeprowadzą też zajęcia profilaktyczne dla uczniów.  

Minister Mariusz Błaszczak poinformował, że policja do końca ferii będzie korzystała ze wsparcia Żandarmerii Wojskowej. – Wspólne patrole z policjantami sprawdzają się – podkreślił szef MSWiA.

Minister apelował o rozsądek na drodze. Dlatego jadąc samochodem na ferie należy rozsądnie planować trasę i pamiętać, że w wielu miejscach panują zimowe warunki. Jeśli nasze dziecko wyjeżdża na kolonię, warto sprawdzić stan techniczny autobusu, którym będzie podróżowało. Żeby to ułatwić, policjanci w całym kraju uruchamiają tzw. punkty kontroli autokarów. Ich lokalizacja podana będzie na stronach internetowych policji. Między innymi w województwie łódzkim takie miejsca będą działają już od 13 stycznia, kiedy zaplanowano pierwsze wyjazdy. Niezależnie od tego można skorzystać ze strony www.bezpiecznyautobus.gov.pl. - Każdy z rodziców może się też zwrócić do policji z prośbą o sprawdzenie trzeźwości kierowcy autobusu, do czego zachęcam – powiedział Mariusz Błaszczak. Szef MSWiA zachęcał również do korzystania z aplikacji Regionalny System Ostrzegania, w której między innymi znajdują się aktualne informacje o sytuacji na drogach.

Spędzając wspólnie z dziećmi czas na stoku, trzeba pamiętać, że dla osób do 16 roku życia kask jest obowiązkowym wyposażeniem. W ramach programu „Razem bezpieczniej im. Władysława Stasiaka na lata 2016 i 2017”, zakupione zostały kaski narciarskie, które będą przekazane policjantom. Funkcjonariusze przy okazji akcji „Wspólnie dla bezpieczeństwa na stoku” będą rozdawali kaski jako nagrody w konkursach i akcjach profilaktycznych.

Wybierając się na spacer w góry warto zapoznać się z aktualną prognozą pogody, komunikatem lawinowym oraz informacjami z TOPR i GOPR. Dostępna jest również aplikacja na smartfony RATUNEK, która ułatwia wezwanie pomocy w górach.   

Jeżdżąc na łyżwach należy korzystać wyłącznie z bezpiecznych lodowisk. Zamarznięte jeziora, rzeki czy kanały nie dają gwarancji bezpieczeństwa nawet przy najniższych temperaturach.  

  • Minister Mariusz Błaszczak
  • Minister Mariusz Błaszczak
  • Minister Mariusz Błaszczak
  • Minister Mariusz Błaszczak
  • Odprawa z komendantami policji
  • Odprawa z komendantami policji
  • Odprawa z komendantami policji
  • Odprawa z komendantami policji

Mapa serwisu