Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.
Data publikacji 02.02.2017

Gazeta Wyborcza kolejny raz mija się z prawdą. Ustawa dezubekizacyjna obejmie tylko byłych funkcjonariuszy SB

Nawiązując do artykułu w „Gazecie Wyborczej", autorstwa redaktora Leszka Kostrzewskiego, który ukazał się 02.02.2017 r.  podkreślamy, że zdanie „policjanci, którzy choć jeden dzień pracowali  w PRL, będą musieli przeżyć za emeryturę minimalną" jest  nieprawdziwe.

Tak zwaną „ustawą dezubekizacyjną" nie są objęci byli milicjanci tylko  byli funkcjonariusze pełniący służbę na rzecz totalitarnego państwa o których mowa w art. 13b powyższej ustawy (potocznie mówiąc funkcjonariusze SB). 

Stwierdzenie, że nowe przepisy obejmą „policjantów, którzy choć jeden  dzień pracowali w PRL" wprowadza w błąd i sugeruje, że emerytury  zostaną obniżone także byłym funkcjonariuszom milicji. Wielokrotnie  podkreślaliśmy, że ustawa ich nie obejmuje. 

Według nowych przepisów współczynnik podstawy wymiaru emerytury byłych  funkcjonariuszy pełniących służbę na rzecz totalitarnego państwa  wyniesie 0% jedynie za rok służby w okresie od 22 lipca 1944 roku do  31 lipca 1990 roku.  Oznacza to, że emeryturę lub rentę minimalną otrzymają ci  funkcjonariusze, którzy nabyli prawa emerytalne przed 31 lipca 1990  roku i pełnili wyłącznie służbę na rzecz totalitarnego państwa. Byli  funkcjonariusze tzw. organów bezpieczeństwa PRL, którzy kontynuowali  służbę po tym czasie otrzymają wyższe świadczenia, ale maksymalnie w  wysokości średniej emerytury lub renty z ZUS. 

Mapa serwisu