Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.
Data publikacji 14.02.2017

Sprostowanie – „Fakt” mija się z prawdą pisząc o braku doświadczenia kierowcy Pani Premier

W związku z dzisiejszą publikacją dziennika „Fakt” pt. „BOR ryzykował życie Pani Premier”, informujemy, że artykuł zawiera nieprawdziwe informacje. Nieprawdą jest m.in. stwierdzenie, że kierowca Pani Premier był „niedoświadczony”. Funkcjonariusz ten tylko w okresie od września 2015 r. do grudnia 2016 r. spędził około 450 godzin za kierownicą opancerzonych pojazdów głównych.

Wczoraj (13 lutego br.) MSWiA wydało komunikat dotyczący m.in. uprawnień i doświadczenia kierowcy Biura Ochrony Rządu, który w piątek prowadził samochód z Panią Premier. Funkcjonariusz ten ma wszelkie uprawnienia i szkolenia oraz niezbędne doświadczenie, aby prowadzić samochód opancerzony. Służbę w BOR rozpoczął w 2002 r. Posiada prawo jazdy kategorii B, C i D, stosowne świadectwo kwalifikacji oraz zaliczone kursy specjalistyczne, które uprawniają go do prowadzenia samochodów specjalnych na zasadach uprzywilejowania. Był m.in. kierowcą limuzyny opancerzonej Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego. Nieprawdziwa jest zatem informacja, która znalazła się w materiale, jakoby funkcjonariusz „jeździł z Prezydentem Bronisławem Komorowskim, jednak nie jako kierowca prezydenckiej limuzyny”.

Przykładowo tylko w okresie od września 2015 r. do grudnia 2016 r. funkcjonariusz spędził około 450 godzin za kierownicą opancerzonych pojazdów głównych. Jak zatem można twierdzić, że „prowadził jedynie auta ochronne”?

Informacja MSWiA dotycząca doświadczenia i uprawnień kierowcy BOR została przesłana do dziennikarzy (także z dziennika „Fakt”) o godz. 15.30. Dodatkowo komunikat opublikowano na stronie internetowej resortu oraz w serwisie Polskiej Agencji Prasowej (depesze z godz. 15:38 i 16:18). Dziwi zatem, że autorka artykułu, powołując się na bliżej nieokreślonego „informatora”, przesądza o braku doświadczenia kierowcy Biura Ochrony Rządu, nie zachowując tym samym rzetelności dziennikarskiej.

Mapa serwisu