Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.
Data publikacji 17.03.2017

Nowa Sala Tradycji w Komendzie Głównej Straży Granicznej

Otwarcie Sali Tradycji w KG SG

Od piątku Komenda Główna Straży Granicznej w Warszawie może się pochwalić własną Salą Tradycji. Jest ona poświęcona historii formacji granicznych od 1918 r. i powstała z inicjatywy sekretarza stanu w MSWiA Jakuba Skiby.

- Dziękuję wszystkim osobom, które przyłożyły się do tego dzieła. Mam nadzieję, że wszystkie pamiątki z lat przeszłości, których tak wiele jeszcze pozostało, zostaną należycie zgromadzone, zabezpieczone i zaprezentowane opinii publicznej - powiedział wiceminister Skiba podczas uroczystości.

Nowo otwarta sala zawiera wiele cennych eksponatów z okresu II RP. Należą do nich między innymi oryginalny znak z granicy polsko sowieckiej wykonany w latach 20., odznaki i legitymacje Korpusu Ochrony Pogranicza oraz medale.

Jedną z ciekawszych „atrakcji” Sali Tradycji jest możliwość zwiedzenia wirtualnego Muzeum Polskich Formacji Granicznych im. mjr. Władysława Raginisa (dowódcy obrony Wizny poległego w 1939 r.). Funkcjonuje ono w sieci od 2011 r. i zawiera wizualizacje kilkunastu tysięcy eksponatów związanych z historią polskich formacji granicznych. Do dziś muzeum zarejestrowało ponad 3 mln odwiedzin.

- Od momentu kiedy objąłem nadzór nad Strażą Graniczną, spotkałem się z bardzo wieloma uwagami ze strony jej funkcjonariuszy i pracowników o tym, że także tutaj, w Komendzie Głównej SG potrzeba miejsca, które byłoby poświęcone wspaniałej tradycji ochrony granic - podkreślił minister.

W stworzenie Sali Tradycji zaangażowało się również  Stowarzyszenie Weteranów Polskich Formacji Granicznych. Powstało ono w 1992 r., i zajmuje się m.in. dbaniem o pamięć po członkach Formacji Granicznych, popularyzowaniem wiedzy historycznej i poszukiwaniem miejsc pochówku funkcjonariuszy KOP.

Oprócz wiceministra Skiby, na uroczystym otwarciu Sali obecny był Komendant Główny Straży Granicznej płk Marek Łapiński wraz z zastępcami, a także Waldemar Bocheński – prezes Stowarzyszenia Weteranów Polskich Formacji Granicznych.

  • Sala tradycji Straży Granicznej otwarta
  • Sala tradycji Straży Granicznej otwarta
  • Sala tradycji Straży Granicznej otwarta
  • Sala tradycji Straży Granicznej otwarta
  • Sala tradycji Straży Granicznej otwarta
  • Sala tradycji Straży Granicznej otwarta

Mapa serwisu