Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.
Data publikacji 11.04.2017

Polski rząd zwiększa pomoc dla mieszkańców Syrii

Konferencja w KPRM

Podczas wtorkowej konferencji w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, premier Beata Szydło poinformowała, że rząd zaangażuje się w kolejny projekt pomocy humanitarnej dla Syrii. Przekaże on 4 miliony złotych na remont i odbudowę zniszczonych domów w Aleppo.  - Zadanie, które postawił sobie polski rząd to pomoc tym, którzy tego potrzebują, a nie systemy przymusowej relokacji  – podkreślił obecny na spotkaniu szef MSWiA minister Mariusz Błaszczak.

- Polski rząd nie jest obojętny na cierpienie – powiedziała premier Szydło – naszym obowiązkiem jest niesienie pomocy tam, gdzie teraz toczy się konflikt.

Polska przeznacza znaczące środki na pomoc potrzebującym w Syrii. W 2016 r. było to niemal 120 milionów złotych - czterokrotnie więcej niż w roku poprzednim.

- Kiedy rozmawiamy z ludźmi z Aleppo słyszymy, że najbardziej oczekiwana pomoc to pomoc na miejscu - powiedział minister Błaszczak.

Według szefa MSWiA przeznaczanie pieniędzy na pomoc potrzebującym na miejscy w Syrii ma dwie zalety. Po pierwsze, pozwala jej mieszkańcom stopniowo wrócić do normalnego życia we własnym kraju. Po drugie, pomoc na miejscu jest o wiele bardziej efektywna niż kosztowny transport poszkodowanych do innego kraju.

W spotkaniu wzięli udział także ks. Waldemar Cisło, przedstawiciel stowarzyszenia „Pomoc Kościołowi w Potrzebie” oraz przełożona Sióstr Jezusa i Maryi w Damaszku i Aleppo s. Annie Demerjian,  która na co dzień pomaga potrzebującym w Aleppo. Według ich słów, większość ofiar konfliktu nie chce opuścić swoich domów i to oni najbardziej potrzebują pomocy. Sytuacja w Syrii jest dramatyczna. Mieszkańcom brakuje wody pitnej i prądu. Dlatego tak ważne jest jak najbardziej efektywne wsparcie. Ks. Cisło mówił też o protezach nóg dla dzieci. Za kwotę niecałych 300 dolarów, dziecko może na miejscu otrzymać w szpitalu funkcjonalną protezę. Z drugiej strony sam transport rannego lub chorego dziecka przez strefę wojny, w celu wywiezienia go za granicę, pochłonąłby dużo większą kwotę nie przynosząc żadnych korzyści.

  • Aleppo - Kościół w potrzebie
  • Aleppo - Kościół w potrzebie
  • Alleppo - Kościół w potrzebie

Mapa serwisu