Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.
Data publikacji 28.04.2017

Służby w pogotowiu w związku z sytuacją hydrologiczną

 

Prognozy pogody są dobre i wszystko wskazuje na to, że ilość opadów będzie się zmniejszała. Rzeczywiście sytuacja wymaga postawienia w stan gotowości służb odpowiedzialnych za bezpieczeństwo  i tak jest – powiedział minister Mariusz Błaszczak po piątkowej odprawie z komendantami wojewódzkimi Państwowej Straży Pożarnej oraz wojewodami na temat sytuacji pogodowej na południu Polski.

Premier Beata Szydło oraz minister Mariusz Błaszczak uczestniczyli w wideokonferencji z wojewodami i komendantami wojewódzkimi PSP z woj. śląskiego, małopolskiego, opolskiego i dolnośląskiego. Tematem spotkania była sytuacja hydrologiczna oraz zagrożenie powodziowe na południu Polski.

Szef MSWiA podkreślił, że najtrudniejsza sytuacja jest w województwach opolskim i śląskim. Wojewodowie z tych regionów bezpośrednio po wideokonferencji udali w najbardziej zagrożone miejsca.

- Sytuacja jest pod kontrolą. Służby są zmobilizowane do tego, żeby zapewnić bezpieczeństwo  – zaznaczył minister Błaszczak.

- Wydaje się, że w tej chwili stany zagrożenia na rzekach zaczynają się stabilizować. Oczywiście cały czas sytuacja jest monitorowana. Cały czas służby są w pogotowiu, dlatego że sytuacja może ulec w każdej chwili zmianie. W tym momencie wszystkie informacje, które do nas spłynęły, pokazują, że sytuacja się stabilizuje – powiedziała podczas briefingu premier Beata Szydło.

Komendant Główny Państwowej Straży Pożarnej nadbryg. Leszek Suski zapewnił, że strażacy są przygotowani do działań przeciwpowodziowych.

- Strażacy Państwowej Straży Pożarnej oraz druhowie ochotniczych straży pożarnych są przygotowani do działań przeciwpowodziowych w ramach Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego (KSRG). Mamy 32 tys. strażaków oraz pracowników cywilnych w Państwowej Straży Pożarnej, 140 tys. druhów w ochotniczej straży pożarnej, włączonych do KSRG w 4 tys. 308 jednostkach OSP - powiedział komendant.

Szef straży pożarnej przypomniał, że jego służba dysponuje 1700 samochodami, które mogą brać udział w akcjach przeciwpowodziowych oraz 3 tys. 700 samochodami specjalistycznymi. Do dyspozycji jest również 800 łodzi oraz  milion worków do piasku.

Instytut Meteorologii i Gospodarki Morskiej wydał ostrzeżenia hydrologiczne dla siedmiu województw: śląskiego, małopolskiego, opolskiego, łódzkiego, świętokrzyskiego, mazowieckiego i dolnośląskiego. Stan wód w niektórych rzekach tych regionów przekroczy alarmowy.

  • Służby w pogotowiu w związku z sytuacją hydrologiczną
  • Służby w pogotowiu w związku z sytuacją hydrologiczną
  • Służby w pogotowiu w związku z sytuacją hydrologiczną

Mapa serwisu