Minister Mariusz Błaszczak w TVP Info: to poprzedni rząd podjął decyzję o przyjęciu uchodźców do Polski
Szef MSWiA w wywiadzie dla TVP Info ponownie odniósł się do kryzysu migracyjnego. Przypomniał, że to rząd koalicji PO-PSL zgodził się na przyjęcie do Polski tysięcy uchodźców z krajów muzułmańskich.
- Decyzja rządu Ewy Kopacz zapadła przy złamaniu solidarności Grupy Wyszehradzkiej – podkreślił minister – kiedy objąłem swój urząd musiałem odbudowywać spójność V4. Nasi partnerzy z Węgier i Słowacji bardzo mocno odczuli ten brak solidarności.
Minister Błaszczak konsekwentnie przekonuje, że przyjmowanie uchodźców przyciąga jedynie kolejne fale migrantów do Europy. W jego opinii, w kwestii kryzysu migracyjnego Unia Europejska powinna wziąć przykład z rozwiązań stosowanych przez Australię. Polegają one na zatrzymywaniu imigrantów jeszcze przed przekroczeniem granicy i kierowaniu ich z powrotem do bezpiecznych krajów.
Sprzeciw Polski wobec mechanizmu relokacji nie oznacza jednak braku solidarności wobec naszych partnerów. Pomagamy uszczelniać granice UE – kontyngenty Straży Granicznej działały między innymi w Macedonii, Grecji, Bułgarii, na Węgrzech czy na Słowacji – przypomniał minister.
Polska przeciwdziała kryzysowi migracyjnemu również poprzez aktywność w unijnej agencji Frontex.
- To obecny rząd doprowadził do podpisania umowy na stałą obecność agencji Frontex w Warszawie – powiedział minister. Do głównych zadań agencji należy m.in. pomoc w zarządzaniu granicami zewnętrznymi Unii Europejskiej, monitorowanie przepływów migracyjnych i przeprowadzanie okresowych analiz ryzyka oraz zapewnienie państwom członkowskim pomocy operacyjnej i technicznej.
Poza tym, Polska angażuje się w udzielanie pomocy bezpośrednio na miejscu konfliktu w Syrii. W 2016 r. rząd przeznaczył na ten cel 45 mln zł. To 4 razy więcej niż w roku poprzednim. Pieniądze są przeznaczane między innymi na odbudowę i wyposażenie szpitali oraz mieszkań w Aleppo.
- Pomagamy uchodźcom tam, gdzie pomoc jest najbardziej oczekiwana i skuteczna – zaznaczył szef MSWiA.