Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.
Data publikacji 11.05.2017

Minister Mariusz Błaszczak: Apeluję żebyście się wycofali z popierania ludzi chorych z nienawiści

– Kolejna granica jest pokonywana. Apeluję żebyście się wycofali z popierania ludzi chorych z nienawiści i potępili tego rodzaju zachowania – powiedział w czwartek minister Mariusz Błaszczak podczas konferencji prasowej nawiązując do zdarzeń podczas obchodów 85. miesięcznicy smoleńskiej.

Minister poinformował, że wczoraj w Warszawie znów doszło do próby ograniczenia  możliwości legalnego demonstrowania. - Grupa ludzi po raz kolejny próbowała zakłócić uroczystości związane z największą tragedią z jaką mieliśmy do czynienia po II Wojnie Światowej. Na barbarzyńskość tej postawy wskazuje fakt, że niektórzy spośród tych uczestników cieszyli się, że zginęło 96 osób – powiedział Mariusz Błaszczak.  

Minister nawiązał również do zachowania posłów w Sejmie. - Kiedy mówiłem, że popieranie tych, którzy blokowali tę uroczystość jest zachęcaniem do nienawiści, można było usłyszeć rechot w wykonaniu posła PO Sławomira Nitrasa – powiedział szef resortu spraw wewnętrznych i administracji. Przypomniał, że 19 października 2010 roku doszło do mordu na tle politycznym. Wówczas były działacz PO Ryszard Cyba zamordował śp. Marka Rosiaka z Prawa i Sprawiedliwości. -  Zwracam się do parlamentarzystów, którzy dziś w Sejmie trzymali białe róże, żeby zaprzestali takich działań. One prowadzą do eskalacji nienawiści. W ten sposób politycy totalnej opozycji hodują nowego Cybę – stwierdził minister Mariusz Błaszczak.

10 maja podczas mszy świętej odprawianej w Katedrze Warszawskiej doszło do próby zakłócenia uroczystości religijnej. – Kolejna granica jest pokonywana. Apeluję żebyście się wycofali z popierania ludzi chorych z nienawiści i potępili tego rodzaju zachowania – powiedział szef MSWiA.

O działaniach Policji podczas środowych wydarzeń mówili nadinsp. Jarosław Szymczyk, komendant główny policji nadinsp. Jarosław Szymczyk oraz mł. insp. Rafał Kubicki, komendant stołeczny. - Chciałbym podkreślić, że polscy policjanci wczoraj działali w sposób profesjonalny i zdecydowany umożliwiając prawidłowy przebieg legalnego zgromadzenia oraz nie dopuszczając do przypadków łamania prawa – powiedział komendant główny policji. Poinformował również, że przygotowanie zabezpieczenia zawsze poprzedzone jest analizami. To na ich podstawie do działań kieruje się odpowiednią liczbę funkcjonariuszy.  - Blokowanie przejścia legalnego zgromadzenia, próby zakłócenia uroczystości religijnych czy w końcu przypadek fizycznego ataku na uczestnika i funkcjonariusza pokazują, że zabezpieczenie uroczystości w takiej sile jest niezbędne – podkreślił szef polskiej policji.
Komendant stołeczny poinformował, że funkcjonariusze przygotowali wnioski do sądu o ukaranie 22 osób, które przeszkadzały w przebiegu legalnego zgromadzenia. Cztery osoby zatrzymano w związku podejrzeniem popełnienia przestępstwa. Chodzi o zakłócenie aktu religijnego oraz naruszenie nietykalności cielesnej. 

  • Konferencja prasowa
  • Konferencja prasowa
  • Konferencja prasowa

Mapa serwisu