Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.
Data publikacji 17.05.2017

Razem bezpieczniej: 5 mln złotych dla najlepszych 99 projektów profilaktycznych

Razem Bezpieczniej

Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji Mariusz Błaszczak zaakceptował dofinansowanie 99 projektów zgłoszonych przez wojewodów, w ramach Programu ograniczania przestępczości i aspołecznych zachowań Razem bezpieczniej im. Władysława Stasiaka na lata 2016 i 2017. Na szczeblu lokalnym będą je realizowały samorządy i organizacje pozarządowe.

Po raz pierwszy Program obejmie modernizację przejść dla pieszych. W tym roku dofinansowanie na ten cel otrzyma 31 projektów.

W tym roku, oprócz głównych celów Programu obejmujących m.in. bezpieczeństwo w miejscach publicznych, edukację oraz ochronę dzieci i młodzieży, samorządy i organizacje pozarządowe mogły zgłaszać inicjatywy dotyczące programu „Dzielnicowy bliżej nas”, przeciwdziałania internetowemu hejtowi i mowie nienawiści (wśród dzieci i młodzieży) oraz zapobiegania i walki z tzw. „dopalaczami”. Ponadto w bieżącym roku dofinansowane otrzymają  pomysły dotyczące edukacji i bezpieczeństwa osób starszych. Aby zwiększyć szanse małych społeczności na uzyskanie wsparcia finansowego, Minister SWiA zdecydował o utworzeniu dodatkowej kategorii tzw. mikroprojektów.

Więcej informacji znajduje się na stronie programu.

Program modernizacji przejść dla pieszych obejmuje takie działania jak: montaż sygnalizatorów ostrzegawczych, latarni – doświetlaczy  ( Dzierżoniów, Głogów, Wałcz, Człopa), które poprawia warunki bezpieczeństwa ruchu drogowego i pieszego, wykonanie progów zwalniających szczególnie w pobliżu miejsc gdzie przebywają dzieci (Połaniec, Namysłów, Ząbkowice Śląskie), zamontowanie aktywnych punktowych elementów odblaskowych typu LED (Ciechanów, Starachowice, Gorzów Wlk., Namysłów) wykonanie antypoślizgowych pasów hamowania (Ruciane Nida), instalacja inteligentnego systemu aktywnego, którego funkcją będzie informowanie kierowców o osobach znajdujących się w obszarze przejścia dla pieszych (Ruciane Nida).

Dzięki programowi m.in. w Jezioranach, w Starachowicach i w gminie Jastrzębia zostaną zamontowane kamery monitoringu wizyjnego, a w Świdniku zostanie utworzone interaktywne miasteczko umiejętności drogowych dla najmłodszych (Autochodzik) , którzy będą mogli nauczyć się tam podstaw przepisów ruchu drogowego i bezpiecznych zachowań. W Morawicy zostaną zakupione defibrylatory oraz przeprowadzone szkolenie dotyczące ich obsługi, a w województwie śląskim zostaną rozdane seniorom „magnesy bezpieczeństwa” z najważniejszymi numerami telefonów oraz przestrogami i wskazówkami jak postępować w sytuacjach zagrożeń. W Reszlu zostanie przeprowadzony wakacyjny turniej piłki nożnej dla dzieci i młodzieży pod hasłem „Zamiast ćpać zacznij grać”, w Sieradzu zorganizowany zostanie „Dzień Życzliwości w szkołach” promujący bezpieczne i pozytywne zachowania, a w gminie Bojszowy zostaną przeprowadzone kursy samoobrony dla seniorów z wykorzystaniem podręcznych przedmiotów np. torebka, klucze. Gmina Kostrzyń nad Odrą pod hasłem „Chrońmy młodość przed uzależnieniami” przeprowadzi szereg konkursów, gier terenowych, spektakli profilaktycznych i warsztatów, w Gostyniu powstanie „Obserwatorium zagrożeń dzieci i młodzieży”, angażujące młodzież w profilaktykę rówieśniczą, a w Strachowicach wyruszą na ulice przeszkolone Senior – Patrole, wspierające służby ratownicze i zostaną zakupione czujniki czadu do rozdania mieszkańcom.

Wojewodowie przekazali do MSWiA 231 lokalnych projektów profilaktycznych. Po ocenie merytorycznej i uwzględnieniu budżetowych ram Programu, aż 99 z nich (blisko 43 %) otrzyma wsparcie finansowe w łącznej kwocie 4 999 962 zł. To prawie dwukrotnie więcej niż w ubiegłym roku. W ramach poprzedniej procedury dofinansowania w 2016 roku MSWiA udzieliło wsparcia dla 52 najlepszych inicjatyw z spośród 141 propozycji wojewódzkich. Informacje na temat zakończonych projektów dostępne są na stronie internetowej Programu pod adresem http://razembezpieczniej.mswia.gov.pl/rb/wizytowki-projekto/wojewodztwo-dolnoslaski/3840,Wizytowki-6-projektow-z-woj-dolnoslaskiego-dofinansowanych-w-2016-roku.html

Patronem  programu „Razem bezpieczniej” jest jego twórca i pomysłodawca Władysław Stasiak. Pełnił on funkcję ministra spraw wewnętrznych i administracji w rządzie Jarosława Kaczyńskiego oraz szefa Kancelarii Prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Zginął 10 kwietnia 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.

  • Razem bezpieczniej
  • Razem bezpieczniej
  • Razem bezpieczniej

Mapa serwisu