Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.
Data publikacji 25.07.2017

Ustawa o terminalach płatniczych dla Policji podpisana przez Prezydenta

We wtorek Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację  ustawy – Kodeks postępowania w sprawach o wykroczenia, która pozwoli Policji i innym służbom używanie terminali płatniczych

Dzięki nowym przepisom, ukarany będzie mógł od razu opłacić mandat - na przykład kartą lub innym instrumentem płatniczym. Wybór formy płatności będzie zależał od osoby przyjmującej mandat. W przypadku płatności kartą, ukarany poniesie koszty związane z autoryzacją transakcji i przekazem środków na właściwy rachunek bankowy, o ile takie koszty wystąpią. Pamiętajmy też, że  w początkowym okresie nie wszystkie patrole Policji będą wyposażone w terminale.

Policja planuje rozpocząć testy terminali płatnicznych tak szybko, jak tylko będzie to możliwe. W pierwszej kolejności mają one trafić do policyjnych patroli ruchu drogowego.

Inne służby uprawnione do nakładania mandatów karnych będą doposażać swoje jednostki stosownie do własnych możliwości i potrzeb.

Opłacanie mandatów karnych w formie bezgotówkowej zwiększy również ich ściągalność. To nowoczesne rozwiązanie będzie dostępne także dla sprawców wykroczeń, którzy na co dzień nie mieszkają w Polsce.

Mapa serwisu