Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.
Data publikacji 13.09.2017

Szef MSWiA w Brukseli: Drogą do rozwiązania kryzysu migracyjnego jest uszczelnienie granic

- Stanowisko polskiego rządu jest konsekwentne, my łączymy kwestie migracyjne z bezpieczeństwem. Cieszę się z tego, że stanowisko większości państw Unii Europejskiej w tej dziedzinie się zmienia – powiedział minister Mariusz Błaszczak w Brukseli. Szef MSWiA brał udział w czwartek (14 września) w posiedzeniu Rady ds. Wymiaru Sprawiedliwości i Spraw Wewnętrznych (JHA).

Głównymi tematami posiedzenia było zwalczanie  terroryzmu, migracja i bezpieczeństwo granic Unii Europejskiej.  

- Polska konsekwentnie uważa, że drogą do tego, aby zapobiec kryzysowi migracyjnemu, jest uszczelnienie granic. Jesteśmy konsekwentni i przede wszystkich polskie granice, stanowiące zewnętrzne granice Unii Europejskiej są szczelne – zaznaczył minister Mariusz Błaszczak.

Szef MSWiA przypomniał, że Polska wykazuje swoją solidarność wobec innych państw UE, m.in. w ubiegłym roku została zamknięta trasa przerzutu migrantów przez Zachodnie Bałkany. Polscy funkcjonariusze Straży Granicznej cały czas są na granicy macedońsko-greckiej.

- Bardzo ważne słowa padły z strony komisarza Avramopoulosa. Po pierwsze komisarz Avramopoulos stwierdził, że legalna polityka migracyjna jest domeną państw w narodowych. Drugie ważne stwierdzenie padło z ust ministra włoskiego, który stwierdził, że działania, które służą uszczelnieniu granic zmniejszają ryzyko zamachów terrorystycznych. Polska mówi o tym konsekwentnie i od lat – stwierdził szef MSWiA.  Minister zaznaczył, że z nadzieją patrzy na to co dziś wydarzyło się podczas posiedzenia rady ministrów Unii Europejskiej.

***

Rada ds. Sprawiedliwości i Spraw Wewnętrznych to jeden ze składów Rady Unii Europejskiej, gromadzący ministrów państw członkowskich. Odpowiada ona za politykę azylową i imigracyjną, współpracę sądową w sprawach cywilnych i karnych, ochronę ludności oraz za zwalczanie poważnej i zorganizowanej przestępczości i terroryzmu. Zajmuje się też sprawami związanymi ze strefą Schengen. Jej zadaniem jest także ułatwianie i ulepszanie koordynacji działań państw członkowskich w dziedzinie bezpieczeństwa wewnętrznego. W tym celu dba ona o ochronę granic zewnętrznych i stara się zacieśniać współpracę policyjną i celną.

Mapa serwisu