Na szczycie Popa Iwana otwarto Polsko-Ukraińską Stację Ratownictwa Górskiego
Na głównym grzbiecie ukraińskiego pasma Czarnohory zaczęła oficjalnie działać Polsko-Ukraińska Stacja Ratownictwa Górskiego. To część projektu mającego na celu ponowne otwarcie zrewitalizowanego obserwatorium astronomiczno-meteorologicznego na Popie Iwanie. W weekendowych uroczystościach wziął udział wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Jakub Skiba i delegacja MSWiA.
Wybudowane w 1938 r. Polskie Obserwatorium Astronomiczne było wówczas jedną z najnowocześniejszych placówek na świecie. Po wojnie popadło w ruinę. Opuszczony przez 70 lat budynek na szczycie Popa Iwana (trzecia co do wysokości góra w Czarnohorze) ma teraz stanowić obiekt polsko-ukraińskiej współpracy akademickiej w zakresie badań botanicznych, geologicznych, sejsmologicznych, meteorologicznych i astronomicznych. Projekt przewiduje też odbudowę górskiej chaty polskiego pisarza Stanisława Vincenza, która służyć będzie jako Polsko-Ukraiński Dom Współpracy. Kompleksowa rewitalizacja obserwatorium astronomiczno-meteorologicznego w Czarnohorze była przedmiotem wniosku o dofinasowanie złożonego przez Uniwersytet Warszawski wspólnie z ukraińskim Przykarpackim Uniwersytetem Narodowym w ramach Programu Współpracy Terytorialnej Polska-Białoruś-Ukraina na lata 2014-2020, we wdrażanie którego jest zaangażowane również Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji.
Na szczycie Popa Iwana odbyła się w sobotę ceremonia poświęcenia odbudowanej z polskich funduszy części budynku, która będzie służyła jako stała „goprówka”. Obok przedstawicieli władz państwowych Polski i Ukrainy na szczycie pojawili się duchowni Kościołów rzymskokatolickiego, grekokatolickiego i prawosławnego, a przede wszystkim główni inicjatorzy odbudowy obserwatorium – dyrektor Centrum Studiów Europy Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego Jan Malicki oraz rektor Uniwersytetu Przykarpackiego w Iwano-Frankiwsku prof. Igor Cependa. - To miejsce przestało już być ruiną. Po kilkudziesięciu lat przerwy zaczęło od nowa żyć – powiedział po ceremonii sekretarz stanu w MSWiA Jakub Skiba.
Dzień wcześniej odbyły się wspólne ćwiczenia Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego i Państwowej Służby Ratunkowej Ukrainy.
Podczas wizyty delegacja MSWiA oddała również hołd polskim legionistom, przedstawicielom polskiej inteligencji wymordowanym przez hitlerowców, bohaterom powstań narodowych, uczestnikom I i II Wojny Światowej, a także ukraińskim ofiarom wydarzeń na kijowskim Majdanie z 2014 roku. Złożono kwiaty i zapalono znicze w miejscach pamięci w rejonach Obwodu Iwanofrankiwskiego min. na Przełęczy Legionów w paśmie Gorganów, na Cmentarzu Legionistów w Rafajłowej, w miejscu eksterminacji polskiej inteligencji Stanisławowa w 1941 roku w Czarnym Lesie oraz na Cmentarzu katolickim w Iwano-Frankiwsku.
Delegacja MSWiA wzięła też udział w X Spotkaniach Polsko-Ukraińskich w Jaremczu, w obwodzie Iwanofrankiwskim na Ukrainie. Konferencja, zbierająca najwybitniejszych specjalistów z zakresu relacji między Polską a Ukrainą, stanowi platformę łączącą środowiska naukowe, patriotyczne, przedstawicieli struktur lokalnych, polityków oraz dyplomatów. Tegoroczne spotkanie zatytułowane: „Historia, Współczesność, Przyszłość” zorganizowane było tradycyjnie przez władze Podkarpackiego Uniwersytetu Narodowego im. Wasyla Stefanyka w Iwano–Frankiwsku, Studium Europy Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego, Redakcję gazety „Kurier Galicyjski” oraz Instytut Badań Politycznych i Etno-nacjonalnych im. Iwana Karusa NAN Ukrainy. Podczas spotkania podejmowano takie kwestie jak: dwustronne relacje międzypaństwowe w kontekście polityki zachodnich graczy politycznych, zagrożenia dla Ukrainy i Polski w warunkach agresywnej polityki zagranicznej Federacji Rosyjskiej, polsko-ukraiński dialog w kontekście presji przeszłości czy nowe wyzwania i możliwości w gospodarczym wymiarze stosunków dwustronnych.
-
Poświęcenie odbudowanej z polskich funduszy części budynku -
Delegacja MSWiA oddaje hołd na cmentarzu w Czarnym Lesie -
Delegacja MSWiA oddaje hołd na cmentarzu w Czarnym Lesie -
Cmentarz w Czarnym Lesie -
Delegacja MSWiA oddaje hołd przed Pomnikiem Legionów w Iwano-Frankiwsku -
Delegacja MSWiA przed grobem jednej z ofiar Majdanu -
Grób Nieznanego Legionisty w Rafajłowej -
Delegacja MSWiA oddaje hołd Polskim Legionistom w Rafajłowej -
X Spotkania Polsko-Ukraińskie w Jaremczu, w obwodzie Iwanofrankiwskim -
Minister Jakub Skiba na Przełęczy Legionów -
Dawny słupek graniczny, który przed wojną wyznaczał granicę między Polską a Czechosłowacją w Czarnohorze