Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.
Data publikacji 25.09.2017

Wilhelm Orlik-Rückemann patronem Ośrodka Szkoleń Specjalistycznych Straży Granicznej w Lubaniu

Uroczystość w Lubaniu

Patriota i bohater narodowy walczący zarówno w pierwszej, jak i drugiej Wojnie Światowej Wilhelm Orlik-Rückemann został patronem Ośrodka Szkoleń Specjalistycznych Straży Granicznej w Lubaniu. W poniedziałkowej uroczystości nadania placówce jego imienia wziął udział minister Mariusz Błaszczak oraz Jakub Skiba, sekretarz stanu w MSWiA.

– Misja Straży Granicznej ma niezwykłą wagę, szczególnie w kontekście kryzysu migracyjnego. Patron Ośrodka Szkolenia Specjalistycznego Wilhelm Orlik–Rückemann był postacią niemal pomnikową. Był wielkim patriotą – powiedział szef MSWiA podczas dzisiejszej uroczystości. Minister Błaszczak przypomniał, że polska Straż Graniczna jest wszędzie tam, gdzie nasi partnerzy potrzebują pomocy. Podkreślił, że rząd konsekwentnie sprzeciwia się przyjmowaniu imigrantów oraz wyraził swoją dumę z postawy funkcjonariuszy, którzy strzegą polskiej oraz zewnętrznej granicy Unii Europejskiej.

Obecny na uroczystości wiceminister Jakub Skiba podkreślił, że to niezwykle istotne, że Straż Graniczna odwołuje się do tradycji polskiej przedwojennej formacji granicznej. Wiceszef MSWiA wspominał także postać Wilhelma Orlika-Rückemanna.

Wilhelm Orlik-Rückemann walczył zarówno w wojsku polskim, jak i KOP. Był jednym z głównych pionierów polskiej broni pancernej (w czasie wojny z Sowietami dowodził 1. Pułkiem Czołgów). W grudniu 1938 r. został zastępcą dowódcy Korpusu Ochrony Pogranicza, a w  sierpniu 1939 r. jego dowódcą. Za swoją patriotyczną postawę był wielokrotnie odznaczany m.in.: Krzyżem  Srebrnym Orderu Wojskowego Virtuti Militari, Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski, Krzyżem Niepodległości, Krzyżem Walecznych – czterokrotnie, Złotym Krzyżem Zasługi, Medalem Dziesięciolecia Odzyskanej Niepodległości, Odznaką „Znak Pancerny” nr 243, Odznaką za Rany i Kontuzje, Krzyżem Oficerski Legii Honorowej (Francja).

Podczas poniedziałkowej uroczystości w Lubaniu, Ośrodek Szkoleń Specjalistycznych otrzymał także nowy sztandar. Zgodnie z tradycją w jego drzewiec pamiątkowe gwoździe wbili m.in. Mariusz Błaszczak, Jakub Skiba oraz Andrew Orlik-Rückemann, wnuk patrona placówki w Lubaniu. 

 • Uroczystość w Lubaniu
  Uroczystość w Lubaniu
 • Uroczystość w Lubaniu
  Uroczystość w Lubaniu
 • Uroczystość w Lubaniu
  Uroczystość w Lubaniu
 • Uroczystość w Lubaniu
  Uroczystość w Lubaniu
 • Uroczystość w Lubaniu
  Uroczystość w Lubaniu
 • Uroczystość w Lubaniu
  Uroczystość w Lubaniu

Mapa serwisu