Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.
Data publikacji 06.10.2017

Szef MSWiA w Zielonej Górze: Akcja ratownicza została zakończona. Koncentrujemy się na akcji niesienia pomocy tym, którzy ucierpieli

- Ostatniej nocy na terytorium siedmiu województw Polski zachodniej i południowej przeszła nawałnica. Akcja ratownicza została już zakończona. Teraz koncentrujemy się na akcji niesienia pomocy tym, którzy ucierpieli – powiedział szef MSWiA w Zielonej Górze po posiedzeniu sztabu antykryzysowego dotyczącego sytuacji po przejściu orkanu Ksawery przez terytorium Polski.

Po zakończeniu posiedzenia premier Beata Szydło oraz minister Błaszczak podziękowali strażakom, strażakom-ochotnikom, policjantom, służbom medycznym i energetykom. Premier zaznaczyła, że praca służb jeszcze się nie zakończyła, ponieważ cały czas trwa usuwanie skutków nawałnicy.  

- Nikt nie zostanie pozostawiony bez pomocy.  Skala tego wydarzenia jest bardzo duża, ona ma inny charakter niż sierpniowe nawałnice  ponieważ tam ucierpiało więcej budynków indywidualnych. Natomiast tutaj największe uszkodzenia odnotowujemy w liniach energetycznych - zapewniła premier Szydło po posiedzeniu sztabu antykryzysowego.

Minister Mariusz Błaszczak zaznaczył, że szacowanie szkód i wypłata wsparcia dla poszkodowanych jest obowiązkiem samorządów.

-Jesteśmy gotowi, aby środki zostały uruchomione już natychmiast. Dziś pan wojewoda lubuski, skieruje wniosek do ministerstwa spraw wewnętrznych o uruchomienie pierwszej transzy wsparcia. Wniosek niezwłocznie zostanie uruchomiony przeze mnie, kiedy wrócę do ministerstwa, tak żeby wypłaty mogły być dokonane bez zbędnej zwłoki – zaznaczył szef MSWiA.

Poinformował, że na najbliższym posiedzeniu Rady Ministrów przedstawi rekomendacje w związku z nawałnicami, które dotyczyć będą m.in. wyposażenia instytucji odpowiedzialnych za bezpieczeństwo w agregaty prądotwórcze.

W nawałnicach, które wczoraj wieczorem i w nocy przeszły nad Polską, najbardziej ucierpieli mieszkańcy województwa lubuskiego i wielkopolskiego. Niestety dwie osoby zginęły, a 39 odniosło obrażenia.

W posiedzeniu sztabu w Zielonej Górze udział wzięli także wojewoda lubuski, komendant główny Państwowej Straży Pożarnej oraz lubuski komendant wojewódzki PSP, a także przedstawiciele samorządów oraz Elżbieta Rafalska, minister rodziny, pracy i polityki społecznej.  Po spotkaniu premier Beata Szydło, minister Mariusz Błaszczak i pozostali uczestnicy posiedzenia sztabu udali się w teren, aby spotkać się z mieszkańcami województwa lubuskiego poszkodowanymi przez huragan.

  • Posiedzenie sztabu antykryzysowego w Zielonej Górze / fot. KPRM
  • Posiedzenie sztabu antykryzysowego w Zielonej Górze / fot. KPRM
  • Posiedzenie sztabu antykryzysowego w Zielonej Górze / fot. KPRM
  • Konferencja po posiedzeniu sztabu / fot. KPRM
  • Konferencja po posiedzeniu sztabu / fot. KPRM
  • Wizyta w Zielonej Górze / fot. KPRM

Mapa serwisu