Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.
Data publikacji 31.10.2017

Szef MSWiA uruchomił kolejne środki dla Wielkopolski oraz Warmii i Mazur

Województwa wielkopolskie oraz warmińsko-mazurskie otrzymały prawie 2 mln zł na usuwanie skutków wichur, które przeszły nad Polską w ostatnich tygodniach. Minister Mariusz Błaszczak podjął decyzję o przekazaniu kolejnych ponad 875 tys. zł na wypłatę zasiłków dla poszkodowanych rodzin z Wielkopolski. Pomoc otrzymała także Warmia i Mazury, które zmagają się ze zniszczeniami w infrastrukturze przeciwpowodziowej.

Do tej pory rząd przekazał prawie 120 mln zł osobom poszkodowanym w wyniku sierpniowych nawałnic, a także prawie 4 mln zł tym, którzy ucierpieli w wyniku wichur w październiku.

Mieszkańcy poszkodowani w wyniku październikowego orkanu „Ksawery” otrzymują pomoc na takich samych zasadach, jak w przypadku osób, które ucierpiały w wyniku sierpniowych nawałnic. W pierwszej kolejności do poszkodowanych rodzin trafia pomoc finansowa do 6 tys. zł. Na remont lub odbudowę zniszczonego budynku mieszkalnego przysługuje zasiłek do 200 tys. zł, natomiast na budynek gospodarczy do 100 tys. zł. Decyzją ministra Mariusza Błaszczaka Wielkopolska otrzyma ponad 875 tys. zł na wypłaty zasiłków dla mieszkańców.

Szef MSWiA podjął także decyzję o przyznaniu ponad 1 mln zł województwu warmińsko-mazurskiemu. Przekazane fundusze pozwolą na usuwanie zniszczeń w infrastrukturze przeciwpowodziowej, które powstały w związku z intensywnymi opadami deszczu w drugiej połowie września tego roku w rejonie Żuław Elbląskich.

***

W wyniku orkanu „Ksawery” zginęły dwie osoby, a 39 odniosło obrażenia. Służby zareagowały od razu, niosąc pomoc potrzebującym. Funkcjonariusze PSP i strażacy-ochotnicy interweniowali ponad 11 tys. razy. W akcję na terenie całego kraju zaangażowało się niemal 42 tys. strażaków. Interwencje te wiązały się z dużymi kosztami i zużyciem wyposażenia. Dlatego straż pożarna otrzyma 12 mln zł na odtworzenie sprzętu, który został zniszczony lub uszkodzony podczas usuwania skutków burz. Pieniądze te sprawią, że zdolność strażaków do udzielania pomocy w razie podobnych zagrożeń pozostanie na równie dobrym poziomie.

Mapa serwisu