Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.
Data publikacji 02.11.2017

Kolejne środki z MSWiA trafiają do gmin i rodzin poszkodowanych przez nawałnice

Zwiększa się rządowa pomoc dla mieszkańców i jednostek samorządu terytorialnego zmagających się ze skutkami wichur, które przeszły nad Polską w ostatnich miesiącach. Kolejne środki na wypłaty zasiłków dla mieszkańców otrzymały województwa wielkopolskie i lubuskie.

Gminy poszkodowane przez orkan „Ksawery” na bieżąco przekazują wojewodom informacje o środkach, których potrzebują ich mieszkańcy. Przedwczoraj (31 października) informowaliśmy, że minister Mariusz Błaszczak podjął decyzję o przekazaniu ponad 875 tys. zł na wypłatę zasiłków dla poszkodowanych rodzin z Wielkopolski – dziś kwota ta zwiększyła się o kolejne 338 tys. zł.

Dodatkowo decyzją szefa MSWiA następne środki otrzymało także województwo lubuskie – 148,5 tys. zł pozwoli na przyznanie pomocy kolejnym rodzinom. Zasiłki dla rodzin poszkodowanych w wyniku działania orkanu „Ksawery” (5-6 października) wypłacane są na tych samych zasadach, jak w przypadku osób, które ucierpiały w wyniku sierpniowych nawałnic. W pierwszej kolejności do poszkodowanych rodzin trafia pomoc finansowa do 6 tys. zł. Na remont lub odbudowę zniszczonego budynku mieszkalnego przysługuje zasiłek do 200 tys. zł, natomiast na budynek gospodarczy do 100 tys. zł. 

***

Wcześniej, w ramach usuwania skutków nawałnic przechodzących nad Polską, zwiększono dofinansowanie dla gminy Dziadowa Kłoda – to właśnie tam w sierpniu silny wiatr zniszczył dach gimnazjum, a intensywny deszcz zalał pomieszczenia i uszkodził instalację elektryczną. Na usuwanie tych zniszczeń gmina otrzymała dodatkowe 55 tys. zł. 

Mapa serwisu