Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.
Data publikacji 30.11.2017

26 zmodernizowanych przejść dla pieszych w Jędrzejowie

Razem bezpieczniej w Jędrzejowie

Jestem przekonany, że modernizacja 26 przejść w Jędrzejowie przyczyni się do zapewnienia bezpieczeństwa wszystkim pieszym - powiedział Mariusz Błaszczak, minister spraw wewnętrznych i administracji, podczas spotkania podsumowującego projekt poprawy bezpieczeństwa na przejściach dla pieszych sfinansowany z programu "Razem Bezpieczniej" im. Władysława Stasiaka.

Projekt realizowany w większości ze środków przekazanych przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji (jego wartość to niemal 66 tysięcy złotych, z czego wkład MSWiA to ponad 49 tysięcy złotych) pozwolił na zmodernizowanie 26 przejść dla pieszych. Poprawiono widoczność tych przejść, zarówno w dzień jak i w nocy, oraz ich oznakowanie.

Położyliśmy nacisk na przejścia dla pieszych usytuowane w miejscach, do których były zastrzeżenia np. odnośnie liczby wypadków. To są miejsca potencjalnie niebezpieczne, które znajdują się przy szkołach czy domach kultury, a więc tam gdzie przebywa dużo młodych ludzi. - dodał szef MSWiA

Program ograniczania przestępczości i aspołecznych zachowań "Razem bezpieczniej" im. Władysława Stasiaka, z którego sfinansowany został projekt, z założenia kierowany jest do społeczności lokalnych. Głównym zadaniem Programu jest zapewnienie bezpieczeństwa w miejscach publicznych. Składają się na niego  działania na rzecz bezpiecznej przestrzeni i infrastruktury, przeciwdziałanie patologiom społecznym  i przestępczości pospolitej oraz dążenie do poprawy bezpieczeństwa dzieci i młodzieży. Obecnie w fazie przygotowywania jest projekt uchwały w sprawie kolejnej edycji programu. W ciągu trzech lat na jego realizację będzie przeznaczonych ponad 19 milionów złotych. To już trzecia edycja programu. Druga edycja – prowadzona w latach 2016-2017 – to 151 projektów dofinansowanych na kwotę blisko 8 mln zł. Jej efekty mówiły same za siebie – w 2017 r. liczba stwierdzonych przestępstw spadła o 6,2% w stosunku do 2015 r.

Minister Mariusz Błaszczak zwrócił  również uwagę na działania Policji na rzecz bezpieczeństwa ruchu drogowego - Od dwóch lat zwiększamy liczbę funkcjonariuszy patrolujących drogi. Każdej doby 4 tys. policjantów wyjeżdża na patrole. Co równie istotne, ci policjanci ruchu drogowego są widoczni. Nie chodzi nam o zwiększenie dochodów do budżetu w postaci mandatów, ale o bezpieczeństwo - dodał.

Ważnym punktem spotkania, było też wręcznie medalu "Młody Bohater" 10-letniemu Olkowi, który wezwał pomoc do kierowcy przygniecionego przez naczepę ciężarówki.

W sierpniu tego roku, Olek wracał wieczorem rowerem z treningu piłkarskiego. W pewnym momencie usłyszał wołanie o pomoc, dobiegające spod stojącej na poboczu ciężarówki. Chłopiec natychmiast podbiegł w miejsce, z którego dobiegało wołanie. Okazało się, że koło nieprawidłowo zabezpieczonej naczepy przygniotło nogę kierowcy, który wykonywał pod nią prace naprawcze. Mężczyzna nie mógł się uwolnić. Olek nie chciał zostawić go samego, dlatego zaczął donośnie krzyczeć wzywając pomocy. Na miejscu szybko pojawili się sąsiedzi, a potem rodzice Olka. Wezwani na miejsce ratownicy szybko udzielili pomocy kierowcy.

– Aleksander wykazał się postawą służby wobec innych – powiedział minister Błaszczak – to powód do dumy, szczególnie dla jego rodziców.

Olek jest już 76. Młodym Bohaterem nagrodzonym przez szefa MSWiA. Wręczając mu medal, minister podkreślił, że zawsze cieszy się mogąc wyróżnić kogoś kto wykazuje taką chęć niesienia pomocy innym.

Akcja „Młody Bohater” to inicjatywa Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji, która służy nagradzaniu i  promowaniu godnych naśladowania postaw wśród dzieci i młodzieży.

Nagroda „Młody Bohater” jest wręczana dzieciom, które ocaliły, bądź aktywnie przyczyniły się do ocalenia życia lub zdrowia innych osób. Niezależnie od tego, czy udzieliły one pomocy osobie nieprzytomnej, wezwały służby ratunkowe, czy po prostu zaalarmowały o niebezpieczeństwie, ich dzielność i opanowanie zasługują na nagrodę.

Każdy laureat nagrody otrzymuje unikalny, numerowany medal i zostaje wpisany do rejestru młodych bohaterów na stronie internetowej MSWiA, gdzie można poznać jego historię.

 • "Razem bezpieczniej" w Jędrzejowie
  "Razem bezpieczniej" w Jędrzejowie
 • "Razem bezpieczniej" w Jędrzejowie
  "Razem bezpieczniej" w Jędrzejowie
 • "Razem bezpieczniej" w Jędrzejowie
  "Razem bezpieczniej" w Jędrzejowie
 • "Razem bezpieczniej" w Jędrzejowie
  "Razem bezpieczniej" w Jędrzejowie
 • Olek - Młody Bohater
  Olek - Młody Bohater
 • Olek - Młody Bohater
  Olek - Młody Bohater

Mapa serwisu